Facebook mohon të ushqejë polarizimin, u jep kontrollë përdoruesëve

07:15 01/04/2021

“Facebook Inc do të lejojë përdoruesit të personalizojnë postimet e tyre dhe t’u japë kontroll se kush mund të komentojë në postet e tyre publike,” është deklaruar nga gjigandi i mediave sociale të mërkurën.

Kompania do të ofrojë gjithashtu një Bar Filter Feed që do të lejojë përdoruesit të kalojnë midis renditjes algoritmike të postit të tyre ose të tregojnë përmbajtjen sipas rendit.

Ndryshimet vijnë ndërsa rrjeti më i madh social në botë ka qenë nën kritika për amplifikimin e gjuhës së urrejtjes dhe dezinformimit global në të gjithë platformat e tij.

“Përdoruesit mund të menaxhojnë komentet për çdo postim publik duke zgjedhur opsione të tilla si kushdo që mund të shikojë postimin mund të komentojë ose vetëm njerëzit dhe faqet që ata etiketojnë,” shkruan Facebook në një postim në blog./tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *