Familja e George Floyd kërkon drejtësi

15:38 29/03/2021

Vrasja ndezi protesta në SHBA dhe në të gjithë botën kundër brutalitetit të policisë dhe racizmit

Familjarët e afro-amerikanit George Floyd kanë kërkuar drejtësi dhe dënim maksimal për policin që akuzohet për vrasjen e tij.

Ndaj Derek Chauvin është hapur gjyq. Chauvin u filmua nga kalimtarët në qytetin e Minneapolis duke vendosur gjurin në qafën e Floyd, për më shumë se nëntë minuta. Incidenti shkaktoi protesta në SHBA dhe në të gjithë botën kundër brutalitetit të policisë dhe racizmit.

Polici amerikan po përballet me akuzat më të rënda, duke përfshirë vrasjen e shkallës së dytë, që mbart një dënim deri në 40 vjet burg. Dymbëdhjetë anëtarët e jurisë dhe dy juristë do të mbeten anonimë gjatë gjykimit.

Prokurorët gjatë gjyqit transmetojnë videon teka Floyd bërtet “nuk mund të marr frymë”. Për të siguruar një bindje, ata duhet të provojnë se sjellja e tij ishte një faktor thelbësor në vdekjen e Floyd.

Ekipi mbrojtës i Chauvin pritet të përqendrohet në faktin që afro-amerikani përdori drogë para se të arrestohej. Janë përzgjedhur pesëmbëdhjetë juristë, nëntë prej tyre janë të bardhë dhe gjashtë janë me ngjyrë.

Gjyqi pritet të zgjasë për rreth katër javë. Gjykata në Minneapolisin qendror është forcuar me barriera betoni, rrethim dhe tela me gjemba dhe roje. 46-vjeçari bleu një paketë cigare në një dyqan në Minneapolisin jugor në mbrëmjen e 25 majit 2020. Oficerët e vunë në pranga, por kur u përpoqën ta fusnin në makinën e skuadrës, ai bëri rezistencë.

Klan News


Të ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.