Fantazmat e ushtrisë së Putinit/ Rrugët e Kievit kthehen në ‘varreza’ për tanket ruse teksa forcat ukrainase tronditin me ato që zbulojnë nën rrënoja

Autostradat dikur plot zhurmë në periferi të Kievit tani janë bërë një varrezë për shumë tanke të Vladimir Putinit , ndërsa ukrainasit vazhdojnë kundërsulmet e tyre të suksesshme rreth kryeqytetit.
Kolonat e automjeteve të blinduara ruse janë kthyer në rrënoja ndërsa trupat e Presidentit Volodymyr Zelenskyy vazhdojnë të zmbrapsin forcat ruse dhe në disa raste rimarrin rrugë dhe vendbanime pranë Kievit.

Ndërsa njësitë ukrainase përparojnë, ato ndeshen me tanke të djegura dhe automjete transporti të personelit të armatosur rëndë që qendrojne ne rrugët dikur të populluara nga udhëtarët që do të kishin shkuar brenda ose jashtë kryeqytetit.

Por gjetje shumë më të frikshme po zbulohen në fshatrat dhe qytetet në shtrirjen urbane të Kievit. Pas rimarrjes së Buçës nga forcat ruse, trupat ukrainase gjetën trupat e 20 burrave me rroba civile në një rrugë të vetme.

Tanke1
Në atë që mund të jetë dëshmi e mëtejshme e krimeve ruse të luftës, dëshmitarët okularë thanë se një prej kufomave i kishte duart e lidhura, me trupat e vdekur të shpërndarë nëpër rrugët e banimit në qytetin periferik që dikur ishte shtëpia e 28,000 njerëzve.

Presidenti Zelensky paralajmëroi se forcat në tërheqje të Moskës po lënë pas situata ‘katastrofike’ duke minuar zonat jashtë shtëpive të tyre, duke braktisur pajisjet e tyre të shkatërruara dhe ‘trupat e të vrarëve’.

Pavarësisht kundërsulmeve të suksesshme ukrainase, vendi ende nuk përballet me pushim nga më shumë se pesë javë lufte ose se më shumë se 4 milionë refugjatët që kanë ikur nga Ukraina do të kthehen së shpejti. Zelenskyy tha se ai pret që qytetet e larguara të durojnë sulmet me raketa dhe raketa nga larg dhe që beteja në lindje të jetë intensive.

Tanke2

“Ende nuk është e mundur të ktheheni në jetën normale, si dikur, edhe në territoret që po rimarrim pas luftimeve”, i tha presidenti kombit të tij në një video-mesazh të natës.

“Ne duhet të presim derisa toka jonë të çminohet, prisni derisa të jemi në gjendje t’ju sigurojmë se nuk do të ketë granatime të reja.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com