FARC: Komandanti rebel kolumbian ‘El Paisa’ u vra në Venezuelë

Një ish-udhëheqës disident i rebelëve Farc të Kolumbisë është vrarë në një pritë në Venezuelë, raportuan mediat lokale të dielën.

Hernán Darío Velásquez, me nofkën El Paisa, thuhet se u qëllua për vdekje në shtetin Apure të Venezuelës. Vdekja e tij nuk është konfirmuar zyrtarisht dhe ushtria kolumbiane tha se nuk kishte njohuri për vrasjen.

Mediat lokale kanë spekuluar se mercenarët mund të kenë vrarë Velásquez, duke kërkuar shpërblime për kapjen e tij. Autoritetet kolumbiane i thanë gazetës El Tiempo se nuk do ta konfirmojnë vdekjen e tij derisa zyrtarët të kenë parë trupin e tij.

Një zëdhënës i presidentit kolumbian Iván Duque i tha agjencisë së lajmeve Reuters se zyra e tij po kërkonte më shumë informacion. Rebelët e Farc ishin një grup marksist që zhvilloi një luftë të ashpër kundër qeverisë kolumbiane për më shumë se 50 vjet, përpara se të shpallte përfundimisht një armëpushim në 2016.

Një komandant i një prej njësive më të frikshme të Farcit, Velásquez u bë i famshëm për ashpërsinë e sulmeve të tij. Ai ishte pas një sulmi me makinë bombë në kryeqytetin kolumbian, Bogata, që vrau 36 njerëz dhe plagosi gati 200 të tjerë në 2003.

Reputacioni i tij ishte aq i njohur sa që kur ai iu bashkua bisedimeve të procesit të paqes në Havana në vitin 2016, shumë e panë atë si një shenjë se guerilët ishin vërtet të përkushtuar për të hedhur armët.

Por në vitin 2018 ai e theu armëpushimin dhe u rishfaq një vit më vonë së bashku me ish-udhëheqësit e Farc-ut, Iván Márquez dhe Jesús Santrich, për të njoftuar formimin e një grupi të ri rebel të quajtur Segunda Marquetalia, dhe deklaroi se po merrte armët edhe një herë.

Nëse konfirmohet vdekja e tij, kjo do të jetë humbja e dytë e madhe për grupin këtë vit. Santrich, dikur një figurë kyçe në procesin e paqes, u vra në një shkëmbim zjarri në Venezuelë në maj nga ata që grupi disident pretendonte se ishin komando të ushtrisë kolumbiane.

Rreth 13,000 guerrilas të Farc-ut kanë dorëzuar armët që nga armëpushimi i vitit 2016 dhe grupi që atëherë është shndërruar në një parti të vogël politike, duke mbajtur 10 vende në kongresin e Kolumbisë.

Megjithatë, dhuna vazhdon në disa rajone të Kolumbisë, ku rreth 5,000 disidentë vazhdojnë të luftojnë kundër forcave qeveritare. Qeveria kolumbiane ka akuzuar vazhdimisht liderët venezuelianë se strehojnë disidentë të Farc dhe ka pohuar se një sulm ndaj një helikopteri që mbante Presidentin Duque në qershor ishte planifikuar nga shteti fqinj.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.