“Fëmijët tanë nuk do ta harrojnë kurrë atë që keni bërë për ne”, Olena Zelenska përshëndet zonjat e para europiane për mbështetjen ndaj Ukrainës (Rrëfimi për bashkëshortin)

Olena Zelenska, gruaja e presidentit ukrainas, ka falënderuar Brigitte Macron dhe gratë e tjera të liderëve evropianë për përgjigjen ndaj lutjeve të saj për të ofruar kujdes për fëmijët e sëmurë ukrainas.

Zelenska, 44 vjeçe, e cila nuk është shfaqur apo folur në publik që nga fillimi i pushtimit muajin e kaluar, foli gjithashtu për admirimin e saj për “forcën e qetë” të bashkëshortit të saj Volodymyr Zelensky, 44 vjeç.

Duke shkruar për gazetën Le Parisien nga një vend i panjohur në Ukrainë, Zelenska tha se dëshironte të falënderonte zonjat e para të Evropës dhe veçanërisht zonjën Macron, e cila tha se është një mikeshë dhe është në kontakt të shpeshtë me të.

“Kur Rusia sulmoi Ukrainën dhe njerëzit tanë filluan të kërkonin një vend të sigurt, unë kërkova mbështetjen e zonjave të para të botës”, shkroi Zelenska. “Apeli im u dëgjua… mënyra se si ju reagonit. Kjo e meriton çmimin kolektiv Nobel për paqen…fëmijët tanë nuk do ta harrojnë kurrë atë që keni bërë për ne.”

Zelenska, e cila u takua me burrin e saj në universitet në qytetin ukrainas të Kryvyi Rih, është përshkruar nga ai si objektivi numër 2 në listën e vrasjeve të Rusisë. Për siguri, ajo komunikon me zonjën Macron përmes pamjeve të tekstit të kaluar përmes miqve, tha Le Parisien.

Pas ndërhyrjes së zonjës Macron, qendrat mjekësore franceze morën dje 20 pacientë ukrainas me leuçemi, mes mijëra refugjatëve që Franca ka mirëpritur. “Do të guxoja të them se marrëdhëniet e mia me të nuk janë vetëm të ngrohta, por edhe miqësie”, ka shkruar Zelenska. “Një nga mesazhet e para të mbështetjes që mora erdhi nga ajo.”

E pyetur për bashkëshortin e saj, Zelenska tha: “Volodymyr është një shembull për mua. Unë jam partnerja e tij e besueshme dhe mbështetja e tij. Sot e gjithë Ukraina është e bashkuar dhe misioni ynë është i njëjtë”.

“A e admiroj këtë njeri? Çdo ditë. A jam e befasuar? Jo. Volodymyr ka qenë gjithmonë i tillë. I vendosur dhe i qetë. Në kohë lufte të gjithë ukrainasit, e gjithë bota, kanë parë parimet që ai ka dhe kanë ndjerë forcën tek ai. Ai nuk do të braktisë interesat e Ukrainës”.

Gratë po luajnë një rol veçanërisht të madh në betejën për Ukrainën, tha ajo. Ajo foli për rutinën e re të ukrainasve që kontrollojnë për të parë nëse familjet dhe miqtë e tyre janë ende gjallë. “Deri më tani 109 fëmijë janë vrarë dhe 120 janë plagosur dhe 4000 foshnja kanë lindur që nga fillimi i luftës,” tha ajo.

“Rusët po sulmojnë dhe shkatërrojnë sistematikisht spitalet për të vrarë gra, fëmijë dhe të sëmurë”, tha ajo.
Ajo kishte një mesazh për nënat e ushtarëve rusë: “Djemtë tuaj po vrasin civilë në Ukrainë, gra e fëmijë dhe familje. Ata erdhën këtu për të bërë pikërisht këtë dhe ata zbatojnë sistematikisht urdhrat e udhëheqësve të tyre… Ata erdhën për të shfarosur njerëzit.”

Ajo dhe burri i saj mbeten të qetë përballë luftës, tha Zelenska. “Ka lot kur shoh viktimat tona, fëmijët e vdekur, familjet e pushkatuara apo të varrosura në rrënojat e shtëpive të tyre… Por nuk ka panik. Paniku vjen kur nuk dini çfarë të bëni. Unë e di shumë mirë se çfarë duhet të bëjmë dhe populli ukrainas gjithashtu. Plani ynë është të mbrojmë ukrainasit dhe të fitojmë.”

Familja Zelensky ka një vajzë, Aleksandra, 17 vjeç dhe një djalë, Kiril, nëntë vjeç.
Pasi punoi si skenariste, duke përfshirë kontributet për Servant of the People, serialin satirik në të cilin bashkëshorti i saj luante një president ukrainas, Zelenska u bë një figurë publike hezituese, duke u shfaqur në krah të tij. Që nga fillimi i luftës, ajo ka “armatosur” 2.6 milionë ndjekësit e saj në Instagram.

Macronët dhe Zelenskyt janë shoqëruar së bashku, por derisa shpërtheu lufta, udhëheqësi francez i shqetësoi ukrainasit me kultivimin e tij të asaj që ai e shihte si një marrëdhënie të veçantë me Vladimir Putin.

Që nga fillimi i pushtimit, Macron ka urdhëruar dërgesat e armëve në Ukrainë dhe i ka dhënë Zelenskyt mbështetjen e plotë franceze, ndërsa ka vazhduar të bisedojë me Putinin dy herë në javë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.