“Fener për botën në kohë krizash”, Merkel bën rrëfimin e rrallë në prag të largimit: Kam frikë se askush nuk do të më dojë

Në fund të shtatorit, Angela Merkel do të largohet nga skena politike pasi mandati i saj si kancelare do të ketë përfunduar. Ajo ka qeverisur që nga viti 2005 dhe nuk po kandidon përsëri për zgjedhjet federale të 26 shtatorit.

Pas 16 vitesh presion të vazhdueshëm ndaj kancelares, zonja Merkel dëshiron të bëjë një pushim të vërtetë pas mandatit të saj, pa pasur nevojë të pranojë menjëherë ftesën tjetër, duke injoruar interesat e saj, dhe kështu të jetë në gjendje të lexojë ose thjesht të flejë.

“Unë nuk do ta pranoj menjëherë ftesën tjetër sepse do të kem frikë se nuk do të kem asgjë për të bërë dhe askush nuk do të më dëshirojë më ,” tha kancelarja gjatë vizitës së saj në Uashington, ku ajo u dha një doktoraturë nderi nga Universiteti Johns Hopkins se “ajo nuk është vetëm udhëheqësja e Gjermanisë, por ajo ishte gjithashtu një fener për botën në kohë krizash . ” Dhe Merkel do të dëshironte të rikuperohej nga këto periudha krize pas mandatit të saj.

E pyetur se çfarë do të bënte të nesërmen pas dorëzimit të kancelarit, politikania  Demokristiane (CDU) u përgjigj: “Unë do të doja të bëja një pushim të rregullt dhe të mendoja për atë që më intereson vërtet. Për 16 vitet e fundit nuk kam pasur shumë kohë të mendoj për një gjë të tillë. Dhe pastaj mbase do të përpiqem të lexoj diçka dhe kur sytë të më mbyllen sepse jam i lodhur, atëherë do të fle pak dhe pastaj do të shohim “.

Merkel gjithashtu e bëri të qartë se nuk do të humbasë vazhdimisht marrjen e vendimeve. “Ndoshta po mendoj shumë se çfarë të bëj në këtë rast, por pastaj do të kujtoj shpejt se dikush tjetër po e bën tani. “Dhe unë mendoj se do të më pëlqen shumë,”  tha ajo.

(BalkanWeb)

.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.