Fermerët në Paris hidhen në protestë, djegin paletat, arrestohen 73 persona

Protesta e ashpër kundër masave të reja të përcaktimit të distancës dhe zonave për produktet bujqësore ka çuar në arrestimin e 73 personave. Demonstruesit dogjën paleta prej druri përpara Këshillit të Shtetit në shenjë pakënaqësie pas vendimit të gjykatës më të lartë administrative të vendit që i kërkon qeverisë që të përcaktojë brenda 6 muajve rregulloren e ndarjes së prodhimeve në bujqësi.

Mediat e huaja shkruajnë se 68 nga 73 të arrestuarit janë dërguar në paraburgim, ndërkohë që protesta u shpërnda nga policia duke përdorur gazin lotsjellës.

Qeveria propozoi një dekret në vitin 2019 që përcakton distancën që duhet të kenë produktet bujqësore: 5 m për perimet dhe 10 m për pemët frutore. Por ky dekret u kundërshtua nga fermerët francezë dhe grupet e interesit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.