FIFA vjen me risi, implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA ka sjellë një risi në futboll përsa i përket pozicionit jashtë loje. Organizata më e madhe e futbollit është duke futur një teknologji të re, e cila do të implementohet në Kupën e Arabisë.

polemika

Kjo teknologji do të jetë gjysmë automatike, e cila do të testohet për rastet e pozicionit jashtë loje. Shefi i Arbitrave, Pierluigji Kolina foli për këtë risi duke e konsideruar shumë të rëndësishme për të ardhmen e futbollit.

“Teknologjia është shumë e rëndësishme për rastet e dyshimta gjatë lojës. Vendimi do të merret duke u bazuar nga pozicioni i lojtarit, por dhe nga përfshirja e tij në aksion”.

Por si do të funksionojë kjo teknologji?

Do të instalohen kamera në tarracën e çdo stadiumi. Të dhënat e marra nga videot do t’i dërgohen menjëherë dhomës së vëzhgimit. Vija e pozicionit jashtë loje do të llogaritet dhe rezultati do të jepet në kohë reale. Arbitri pastaj do të thërritet në VAR për të shqyrtuar rastet e dyshimta.

Kjo teknologji do të implementohet si fillim në Kupën e Arabisë 2021 dhe pritet të jetë një ndihmë e madhe në zbardhjen e rasteve deçisive.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *