Figura kryesore e rebelëve të Malit, Ag Fagaga vritet në një sulm me dron

figura kryesore e rebeleve te malit ag fagaga vritet ne nje sulm me dron

Rebelimi separatist i mbizotëruar nga Tuareg në Malin verior njoftoi vdekjen e një prej figurave të tij kryesore, ndërsa ushtria maliane vazhdon ofensivën e saj për të rifituar territorin.

Hassan Ag Fagaga, president i autoriteteve të përkohshme në Kidal derisa ushtria Maliane rimori këtë bastion rebel në nëntor, u vra në një sulm me dron pranë Tin-Zaouatene, një qytet në kufirin me Algjerinë, thanë separatistët.

Ushtria Maliane konfirmoi në një deklaratë për shtyp se kishte kryer sulme atje “në pozicionet terroriste” në kufirin me Algjerinë.

Ag Fagaga ishte një ish-oficer i ushtrisë maliane që dezertoi në vitet 2000 për t’iu bashkuar rebelimit Tuareg.

Atje, ai fillimisht luftoi së bashku me Iyad Ag Ghali, i cili më vonë u bë udhëheqësi i grupit të mbështetjes së koalicionit të lidhur me Al-Kaedën për Islamin dhe Myslimanët (GSIM).

Ag Fagaga u bashkua me radhët e Lëvizjes Kombëtare për Çlirimin e Azawad (MNLA), një grup i armatosur kryesisht Tuareg.

Ajo mori kontrollin e pothuajse të gjithë Malit verior në vitin 2012 përpara se të dëbohej nga grupet xhihadiste.

Ai ishte emëruar në krye të autoriteteve të përkohshme në Kidal sipas marrëveshjes së paqes të nënshkruar në 2015 midis qeverisë së atëhershme civile të Malit dhe grupeve separatiste në Algjer.

Armiqësitë rifilluan në gusht pas një qetësie tetë-vjeçare, pasi paqeruajtësit e OKB-së u tërhoqën nën presionin e sundimtarëve ushtarakë të Malit.

Forcat separatiste Tuareg njoftuan të mërkurën se kishin vendosur një bllokadë të rrugëve kryesore në veri të Malit, ku ushtria ka bërë fitime javët e fundit.

Forcat rebele kanë humbur terren në javët e fundit ndaj ofensivës së ushtrisë që nga mesi i nëntorit.

Mali është qeverisur nga ushtria që nga gushti 2020, kur ndodhi i pari nga dy grushtet e shtetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts