Fillesat i kishte që në vitin 1946, pse vonoi 11 vite hapja e Universitetit të Tiranës! Ja kush ishte rektori i parë i USHT-së

Më 30 maj të vitit 1957 u themelua Universiteti Shtetëror i Tiranës, me vendim të Këshillit të Ministrave të kohës. Në mbledhjen e kësaj date, qeveria vendosi emërimin e Zija Këlliçit si rektor të USHTsë, të Kolë Paparistos si zëvendësrektor për anën shkencore dhe të Hasan Dumës si zëvendësrektor për anën mësimore. Ky vendim do Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts