Fillimisht u refuzua, kulla Eiffel e ndërtuar me shkrepëse futet në librin e rekordeve, Guinness

FRANCE

Një francez Richard Plaud i cili kaloi tetë vjet duke ndërtuar një model me shkrepëse 7,19 metra të lartë të Kullës Eif-fel festoi të enjten (8 shkurt) pasi Rekordet Botërore Guinness njohën punën e tij duke e futur në Librin Guiness, pasi anuluan vendimin e mëparshëm.

“Po, Guinnes, pranoi të vlerësojë dhe njohë punën time duke e cilësuar atë si strukturën më të lartë të ndërtuar me shkrepëse në botë. Është një lajm shumë i mirë për mua, sigurisht që jam i kënaqur me rezultatin.”

“Është emocionuese. Gjithmonë kam menduar për tetë vjet se po ndërtoj strukturën më të lartë të shkrepëseve. Dhe në fund të këtyre tetë viteve, vendimin fillestar të marrë nga Libri Guinness (i rekordeve botërore), e pashë shumë të rreptë, mizor dhe e ndjeva të pakuptimtë. Nuk është e mundur, pasi me kaq shumë energji të konsumuar, isha aq afër dhe ëndrrat e mia m’u shtypën, nuk isha në gjendje të ribëja të njëjtën gjë. Kur bëjmë diçka të tillë, nuk mund ta bëjmë dy herë, dhe mendova, “është, shumë vonë, ëndrrat e mia po fluturojnë jashtë mundësive”.

Rekordet Botërore Guinness hodhën poshtë më parë punën e Richard Plaud, një 47-vjeçari nga një qytet i vogël në Francën Perëndimore, për shkak të llojit shkrepës së përdorur për ndërtimin e modelit. Megjithatë tashmë ata certifikuan zyrtarisht se kulla Eiffel me shkrepëse Plaud është më e larta në llojin e saj. Ai shpenzoi 4,200 orë gjatë tetë viteve për të ndërtuar modelin e tij, me më shumë se 706,000 shkrepse dhe 23 kilogramë ngjitës – të monumentit të famshëm ikonik parizian.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts