Fillon beteja për centralin bërthamor më të madh të Evropës, autokolonat ruse zbresin në qytet, banorët të frikësuar për një ‘katastrofë bërthamore’

Forcat ukrainase po luftojnë për të mbajtur kontrollin e termocentralit më të madh të Evropës, ndërsa trupat ruse kanë rrethuar vendin.

Forcat e Vladimir Putin kanë përshkallëzuar përpjekjet e tyre për të kapur vendndodhjen në Ukrainën jugore, pavarësisht një përpjekjeje të guximshme nga civilët dhe ushtarët ukrainas për të ngadalësuar përparimin rus.

Marrja e kontrollit të termocentralit – që prodhon një të katërtën e furnizimit total me energji elektrike të Ukrainës – do të ishte një fitore e madhe strategjike për Rusinë dhe një goditje e madhe psikologjike për forcat ukrainase.

Trupat e Kremlinit thuhet se kanë shtuar betejën për uzinën pasi Presidenti Putin mbeti i indinjuar nga përparimi i ngadaltë i ushtrisë së tij.

Punëtorët në fabrikën në Enerhodar, 33 milje në jugperëndim të qytetit të gjashtë më të madh të Ukrainës, Zaporizhzhia, kanë frikë se dëmtimi i rëndë i instalimit mund të shkaktojë një fatkeqësi bërthamore.

Një video e frikshme tregon tymin e zi që ngrihet nga periferi i qytetit, mes frikës se disa ushtarë rusë tashmë kanë thyer vijën ukrainase.

Anton Herashchenko ndau zhvillimin e zymtë në një postim në internet.
Kryetari i bashkisë së Enerhodar, Dmytro Orlov u ka kërkuar njerëzve që të mos largohen nga shtëpitë e tyre dhe paralajmëroi se një kolonë e madhe ruse po i afrohej qytetit.

Një këshilltar tjetër, Vadym Denysenko, e përshkroi situatën si “alarmante” dhe tha se trupat ruse po hynin në zonën ku jetojnë punëtorët e uzinës.

Enerhodar, në bregun e majtë të lumit Dnieper dhe rezervuarit Khakovka, është një qendër kryesore energjetike dhe centrali bërthamor përbën një të katërtën e gjenerimit total të energjisë në Ukrainë.

Më parë, një zëdhënës ukrainas paralajmëroi se veprimet e Putinit “mund të çojnë në një fatkeqësi tjetër bërthamore, duke prekur të gjithë botën”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.