Fillon procesi i votimit në Kanada/ Orë vendimtare për Justin Trudeau teksa shpreson për rizgjedhje

Për Kryeministrin aktual të  Kanadasë, Justin Trudeau këto janë orë vendimtare pasi kutitë e votimit  tashmë janë hapur dhe do të vendosët për të ardhmen e tij në pushtet.

Shtatë nga dhjetë kanadezë besojnë se këto janë zgjedhjet më të paqarta në historinë e vendit, me sondazhet e opinionit që e konfirmojnë atë.

Justin Trudeau thirri zgjedhjet në fund të gushtit, me shpresën se ai mund të forcojë fuqinë e tij elektorale në parlament.  Sidoqoftë, sondazhet e opinionit sugjerojnë një betejë liberale-konservatore dorë më dorë, pasi shumë kanadezë i drejtohen kundërshtarit të tij relativisht të panjohur, konservatorit Erin O’Toole .

Megjithatë, sipas analistëve politikë, nëse Liberalët e  Justin Trudeau sigurojnë një numër të mjaftueshëm të vendeve për të formuar një qeveri minoritare, ata do të përballen me një Parlament të ndarë dhe të paqëndrueshëm kur kërkojnë mbështetjen e partive të tjera për të çuar përpara axhendën e tyre, siç është qendra -majtas.

Në praktikë, kjo do të thotë se ata nuk do të kenë shumë hapësirë ​​për fleksibilitet dhe mundësia e zgjedhjeve të reja, ndoshta edhe pranverën e ardhshme, nuk përjashtohet.

Nuk përjashtohet mundësia që Justin Trudeaut të mos rizgjidhet pas gjashtë vitesh në detyrë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *