Fillon vala e tretë e COVID-19 në Afrikën e Jugut

Në Republikën e Afrikës së Jugut, vendi ku rastet me koronavirusin e ri (COVID-19) janë më të zakonshmet në Afrikë ka filluar vala e tretë e pandemisë.

Në deklaratën nga Instituti Kombëtar i Sëmundjeve Infektive (NICD), thuhet se mesatarja ditore me 5.959 raste të regjistruara në javën e fundit tejkaloi pragun e valës së re të përcaktuar nga Komiteti Këshillimor Ministror (MAC).

“Afrika e Jugut sot teknikisht ka hyrë në valën e tretë të pandemisë”, thuhet në deklaratë.

Në Afrikën e Jugut ku niveli i masave pandemike u rrit më 31 maj për shkak të rritjeve të rasteve me COVID-19, në 24 orët e fundit 9.149 persona rezultuan pozitivë ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve shkoi në 1.722.086.

Gjatë 24 orëve të fundit në vend 100 persona e kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19 ndërsa numri i përgjithshëm i viktimave si pasojë e virusit arriti në 57.410. // AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.