Finlanda dërgon gjeneratorë rezervë dhe pajisje mjekësore në Ukrainë

finlanda dergon gjeneratore rezerve dhe pajisje mjekesore ne ukraine
finlanda dergon gjeneratore rezerve dhe pajisje mjekesore ne ukraine

Finlanda ka dërguar një grup shtesë të ndihmës materiale civile në Ukrainë.

Kështu shkruan faqja e lajmeve Yle , e cila i referohet Ministrisë së Brendshme Finlandeze.

Më 18 tetor, Finlanda dërgoi një kamion me gjeneratorë rezervë që i nevojiteshin Ukrainës dhe dy kamionë me pajisje mbrojtëse personale u dërguan në fillim të nëntorit.

“Me afrimin e dimrit, Rusia ka vënë në shënjestër infrastrukturën energjetike të Ukrainës. Situata është e rëndë për popullatën civile. Ukraina tani ka nevojë për furnizime për sektorin e energjisë, ndër të tjera. Është detyra jonë të ndihmojmë,” tha Ministrja e Brendshme e Finlandës Krista Mikkonen.

Sipas saj, Finlanda do të vazhdojë të japë ndihmën që ka kërkuar Ukraina.

Sipas ministrisë, operacioni i ndihmës është i jashtëzakonshëm dhe nevoja për ndihmë pritet të vazhdojë për një kohë të gjatë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts