Finlanda do të ndihmojë në transportin e grurit ukrainas

Finlanda do të mbështesë dërgesat e grurit nga Ukraina në Somali.

Deklarata përkatëse u dha nga Ministria e Jashtme finlandeze në një deklaratë për shtyp.

Finlanda do të rrisë ndihmën e saj humanitare në Bririn e Afrikës, ku më shumë se 20 milionë njerëz kanë nevojë për ndihmë urgjente ushqimore. Vendet e Bririt të Afrikës janë veçanërisht të varura nga importet e grurit nga Rusia dhe Ukraina, kjo është arsyeja pse pushtimi rus i Ukrainës ka një ndikim kaq shkatërrues në rajon.

Sipas ministrisë, Finlanda do të ndajë 15.7 milionë euro ndihmë humanitare për rajonin. Nga kjo shumë, afro 7 milionë euro do të kanalizohen përmes WFP për të ndihmuar në lehtësimin e transportit të grurit ukrainas në Somali.

“Është jashtëzakonisht e rëndësishme që transportimi i drithit nga Ukraina në Bririn e Afrikës të mund të vazhdojë. Ne mbështesim Programin Botëror të Ushqimit në këtë,” tha Ministri për Bashkëpunimin për Zhvillim dhe Tregtinë e Jashtme Ville Skinnari.

Ndihma humanitare e Finlandës ofrohet nga Agjencia e OKB-së për Refugjatët (UNCHR), Kryqi i Kuq Finlandez dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (ICRC).

Iniciativa për transportin e sigurt të grurit dhe produkteve ushqimore nga portet e Odesa, Chornomorsk dhe Pivdennyi (e njohur edhe si Iniciativa e Drithërave të Detit të Zi) u nënshkrua në Stamboll më 22 korrik.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts