Finlanda i ofron Ukrainës paketën e re të ndihmës ushtarake me vlerë rreth190 milionë euro

finlanda i ofron ukraines paketen e re te ndihmes ushtarake me vlere rreth190 milione euro
finlanda i ofron ukraines paketen e re te ndihmes ushtarake me vlere rreth190 milione euro

Finlanda po i dërgon Ukrainës dërgesën e 22-të të ndihmës ushtarake me vlerë rreth 190 milionë euro.

Ministria pretendon se ndihma merr parasysh si nevojat e Ukrainës ashtu edhe situatën e burimeve të Forcave të Mbrojtjes Finlandeze, por përmbajtja e detajuar e ngarkesës dhe detajet e dorëzimit të saj nuk bëhen të ditura për arsye sigurie.

Kjo paketë ndihme përfshin gjithashtu produkte të blera nga prodhuesit finlandezë. Për blerjen e saj u nda një financim i veçantë prej 30 milionë euro.

“Ka shumë njohuri në industrinë vendase dhe ne po punojmë në ministrinë e mbrojtjes për të siguruar që kjo njohuri mund të përdoret në mënyrë më efektive për të mbështetur Ukrainën. Një shembull i kësaj është prodhimi ynë vendas i municionit, “tha ministri finlandez i Mbrojtjes, Antti Häkkänen.

Sipas tij, Finlanda aktualisht po zhvillon një plan afatgjatë për të mbështetur Ukrainën.

Përveç kësaj, Finlanda ka vendosur të marrë pjesë në koalicionet e artilerisë dhe çminimit që veprojnë në kuadër të Grupit të Kontaktit për Mbrojtjen e Ukrainës, i cili koordinon ndihmën ushtarake për Ukrainën.

Vlera totale e materialeve mbrojtëse të furnizuara nga Finlanda në Ukrainë është 1.8 miliardë euro.

Siç është raportuar, Kanadaja dhe Finlanda ranë dakord të punojnë së bashku për rimëkëmbjen dhe rindërtimin e Ukrainës pas luftës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts