Finlanda përgatit një tjetër paketë ndihme ushtarake për Ukrainën

Autoritetet finlandeze po përgatisin një tjetër paketë ndihme ushtarake për Ukrainën, tha kryeministri i Finlandës Petteri Orpo në një konferencë për shtyp në Kiev.

Ai vuri në dukje se qeveria tashmë po përgatit paketën e 18-të të ndihmës: “Ne do të marrim një vendim dhe do ta shpallim më vonë këtë javë.”

Ai siguroi se Finlanda vazhdon të mbështesë me vendosmëri Ukrainën, sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial të saj.

Në të ardhmen, Finlanda pret të marrë pjesë në rindërtimin e Ukrainës dhe tashmë po përgatit një plan për bashkëpunim në këtë fushë. “Këtu ne përdorim përvojën tonë, veçanërisht në fushën e tranzicionit të gjelbër, arsimit, dixhitalizimit dhe sektorit të energjisë”, tha kryeministri.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts