Firence ndalon qiratë afatshkurtra në qendrën historike, ata që nuk respektojnë vendimin do të rrezikojnë një gjobë deri në 5000 euro

Firence po i jep fund zgjerimit të shtëpive me qira afatshkurtër në platforma si Airbnb në qendrën e saj historike, në një lëvizje që kërkon të çlirojë shtëpi për vendasit.

Firence, një nga destinacionet më të njohura të Italisë, ka ndaluar qiratë e reja afatshkurtra, ndërsa u ofron lehtësime tatimore trevjeçare pronarëve të qirave ekzistuese afatshkurtra nëse ndryshojnë statusin.

Kryetari i Bashkisë së Firences Dario Nardella tha se qyteti vendosi të veprojë në nivel lokal sepse planet e qeverisë për të rregulluar këtë çështje ishin zhgënjyese.

“Në vitin 2016 kishim pak më pak se 6000 apartamente të listuara në platformën Airbnb dhe sot janë pothuajse 14378”, tha ai, duke shtuar se në këto vite, kostoja mesatare e qirasë është rritur me 42%. Vetëm këtë vit, tha ai, çmimet janë rritur 15.1 për qind. “40,000 banorët që jetojnë në qendër ankohen se papritmas e gjetën veten duke jetuar në apartamente – hotele”, shtoi ai. Nardella i përket Partisë Demokratike të opozitës së qendrës së majtë.

Ashtu si në vendet e tjera evropiane, pagat e ulëta, mungesa e pronave, qiratë afatshkurtra dhe inflacioni i lartë kanë nxitur një krizë strehimi në Itali, me paga të ulëta dhe studentët më të goditurit.

Reagime për vendimin e autoritetit bashkiak

Megjithatë, Marco Stella, koordinator rajonal i partisë Forza Italia tha se do të apelojë në Drejtësi kundër vendimit të Firences. Reagime ka pasur edhe nga shoqata e sipërmarrësve turistikë me qira Property Managers Italia, me presidentin e saj Lorenzo Fanioni duke deklaruar se masat janë një zgjedhje e gabuar, në kundërshtim me liberalizmin e tregut. Airbnb ende nuk ka komentuar.

Sipas raportimeve, qeveria qendrore po punon për një projekt-ligj që do të kërkonte një qëndrim minimal dy netë në pronat e vendosura në qendrat historike të qyteteve dhe bashkitë me një densitet të lartë turistik.

Çdo pronë e dhënë me qira për turistët do të ketë nevojë për një kod kombëtar identifikimi për të gjurmuar dhe rregulluar qiratë. Ata që nuk respektojnë do të rrezikojnë një gjobë deri në 5000 euro.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts