Fituesi i medaljes së artë paraolimpike në not akuzohet për përdhunimin e shokut të skuadrës

fituesi i medaljes se arte paraolimpike ne not akuzohet per perdhunimin e shokut te skuadres
fituesi i medaljes se arte paraolimpike ne not akuzohet per perdhunimin e shokut te skuadres

Notari, fitues i medaljes së artë paraolimpike, Robert Griswold, “shënjestroi në mënyrë dashakeqe” dhe abuzoi seksualisht një shok skuadre më të ri, me aftësi të kufizuara intelektuale, pretendon një padi civile e ngritur të premten në Kolorado.

Ai dyshohet se ka abuzuar me 19-vjeçarin Parker Egbert, i cili ka vuajtur nga vonesa në zhvillim dhe paaftësi intelektuale gjatë gjithë jetës së tij, duke e bërë atë “dukshëm më të prekshëm ndaj abuzimit”, gjatë Lojërave Paraolimpike të Tokios dhe në Qendrën Olimpike dhe Paraolimpike të Trajnimit të SHBA (OPTC) që ndodhet në Kolorado Springs, Kolorado.

“Ky rast është një tragjedi e tmerrshme, ku një të riu që sfidoi të gjitha shanset për t’u bërë një notar i klasit botëror paraolimpik, iu shkatërrua plotësisht jeta nga përdhunimi dhe abuzimi kur u bashkua me një anëtar të ekipit që ishte një grabitqar seksual i dhunshëm”, thotë padia.

Drejtpërsëdrejti për shkak të “akteve të egra” të Griswold dhe “dështimeve të përsëritura të USOPC (Komiteti Olimpik dhe Paraplimpik i SHBA) dhe SafeSport për të mbajtur detyrat e tyre”, padia thotë se Egbert “ka pësuar lëndime të rënda fizike, dhimbje dhe vuajtje mendore ekstreme dhe shqetësim emocional, shumica e të cilave ka të ngjarë të zgjasë për pjesën tjetër të jetës së tij.”

Griswold nuk i ishte përgjigjur kërkesës së CNN për koment në kohën e publikimit.
Kur u kontaktuan nga CNN, avokatët e Egbert thanë se do të flisnin me klientin e tyre përpara se të bënin një deklaratë.

Padia gjithashtu pretendon se USOPC dhe SafeSport – një organizatë e pavarur jofitimprurëse e angazhuar për t’i dhënë fund abuzimit dhe ngacmimit kundër atletëve – nuk arritën të “paralajmërojnë, mbikëqyrin dhe/ose mbrojnë paditësin”, duke dështuar ose me dashje ose nga pakujdesia për të përmbushur detyrat e tyre përkatëse.

“Akuzat e paraqitura nga ankesa e paraqitur sot janë jashtëzakonisht shqetësuese dhe ne i marrim ato shumë seriozisht,” tha USOPC në një deklaratë për CNN.

“Ne kemi marrë vendimin për të vendosur dy anëtarë të stafit në leje administrative dhe gjithashtu kemi ndërprerë punën e disa kontraktorëve me notin Paraolimpikë të SHBA-së. Ne po vazhdojmë gjithashtu hetimin tonë për akuzat për të na ndihmuar të përcaktojmë faktet dhe jemi të përkushtuar të ndërmarrim veprimet e duhura.”

SafeSport dhe USA Swimming nuk i janë përgjigjur kërkesës së CNN për koment në kohën e publikimit.

Griswold u lëshua me një pezullim të përkohshëm nga Qendra e SHBA për SafeSport më 23 gusht 2022 për shkak të “pretendimeve për sjellje të pahijshme” dhe u vendos në një bazë të dhënash që është krijuar për parandalimin e abuzimit dhe edukimin në sport.

Departamenti i Policisë së Kolorados Springs nuk i ishte përgjigjur kërkesës së CNN për koment në kohën e publikimit.

Egbert ka lindur me autizëm, nuk foli deri në moshën gjashtë vjeç dhe “aktualisht ka aftësinë mendore të një fëmije pesë vjeçar”, thuhet në padi.

Noti u bë një formë e “kohës së lojës, kohës së terapisë”, thotë nëna e tij në padi, dhe ai gjeti sukses në pishinë, duke konkurruar në tre ngjarje të ndryshme në Lojërat Paraolimpike të Tokios 2020 të mbajtura në gusht dhe shtator 2021.

Sipas padisë, në gjyqet Paraolimpike në qershor 2021, Griswold “bëri një përpjekje të përbashkët për të ‘shoqëruar’ [Egbertin], duke iu referuar vazhdimisht [Egbert] si ‘shoku i tij i vogël’.

Gjatë Lojërave, Griswold siguroi që Egbert të ishte gjithmonë “ulur pranë tij në udhëtimet me avion dhe autobus dhe iu dha një akses i zgjatur i pambikëqyrur” tek ai pasi ata ndanin një dhomë në fshatin Olimpik.

“USOPC vëzhgoi Griswold të angazhohej në këtë sjellje dhe e lejoi atë të vazhdonte”, shton padia.

Griswold, i cili ka lindur me paralizë cerebrale, fitoi dy medalje të arta në Tokio 2020.

Një tjetër atlet, i cili nuk u identifikua në padi, dyshohet se ishte dëshmitar i abuzimit që Egbert pësoi nga Griswold, sipas padisë, dhe u zemërua aq shumë sa goditi me grusht murin e dhomës ku qëndronin tre atletët.

Në dhjetor të atij viti, Egbert fitoi tre medalje të arta në Kampionatin Kombëtar të Notit Paraolimpikë të SHBA-së dhe u ftua të jetonte dhe të stërvitej në OPTC në Kolorado Springs, Kolorado.

Egbert dhe Griswold u bënë shokë dhome atje, duke lejuar që abuzimi të vazhdojë dhe të intensifikohet, thuhet në padi.

Egbert “refuzoi të bënte dush, ku Griswold do ta përdhunonte dhe abuzonte seksualisht”, thuhet në padi, dhe ai filloi të shkruante tregime si një mjet shpëtimi, duke përfshirë një të cilën e titulloi “Spookley dhe Uragani”.

Historia, sipas padisë, kishte të bënte me një grup miqsh që ishin “të guximshëm” në mposhtjen e “një uragani të fuqishëm të quajtur Uragani Robert”, të cilin Egbert e quajti “përbindësh”.

Pasi prindërit e tij e pyetën Egbertin për këtë histori, ai u zbuloi atyre abuzimin e Griswold-it, por kur ata shprehën shqetësimet e tyre, “USOPC nuk pranoi të përgjigjet për këtë çështje”, thuhet në padi.

Për shkak të “veprimeve dhe mosveprimeve” të Griswold, USOPC dhe SafeSport, thuhet në padi, Egbert “i është dashur të marrë vendimin e vështirë për të lënë pas ëndrrën e tij të përjetshme”, për të qenë një notar Paraolimpik.

Padia vazhdon duke pretenduar se “Griswold përdori statusin e tij në komunitetin Olimpik dhe Paraolimpik të Notit për të kryer një model sistematik abuzimi, ku ai do të kërkonte atletët e cenueshëm, veçanërisht atletët paraolimpikë të mitur dhe me aftësi të kufizuara që jetonin dhe stërviteshin në Shtetet e Bashkuara. Qendra e Stërvitjes Olimpike dhe Paraolimpike e Shteteve të Bashkuara, e vendosur në Kolorado.”

USOPC dhe SafeSport kishin njohuri për “akuzat e besueshme” të abuzimit kundër Griswold, thuhet në padi, “megjithatë komplotuan për të mbuluar akuza të tilla” për shkak të suksesit të tij si notar Paraolimpik.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts