Flakë e tym në Gjirin e Adenit, Houthis sulmon anijen e lidhur me Britaninë

flake e tym ne gjirin e adenit houthis sulmon anijen e lidhur me britanine

Një anije cisternë, e lidhur me Mbretërinë e Bashkuar, shpërtheu në flakë për disa orë në Gjirin e Adenit pasi u godit nga një raketë e lëshuar nga Houthis.

Lëvizja e mbështetur nga Irani, me bazë në Jemen, tha se kishte në shënjestër Marlin Luanda në përgjigje  të “agresionit amerikano-britanik”.

SHBA dhe Britania e Madhe kanë nisur sulme ajrore ndaj objektivave Houthi në përgjigje të sulmeve ndaj anijeve në rajonin e Detit të Kuq. Anijet detare franceze, indiane dhe amerikane i dhanë ndihmë anijes.

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Grant Shapps e quajti sulmin “të patolerueshëm dhe të paligjshëm”.

“Është detyra jonë të mbrojmë lirinë e lundrimit në Detin e Kuq dhe ne mbetemi të përkushtuar ndaj kësaj kauze si kurrë më parë,” tha ai në X.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts