FMN bën thirrje për veprim për të parandaluar krizën humanitare në Afganistan

Komuniteti ndërkombëtar duhet të ndërmarrë veprime urgjente për të parandaluar një krizë humanitare në Afganistan, tha FMN.

Me vendin aktualisht të ndërprerë nga financimi nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, huadhënësi i krizës me qendër në Uashington është i shqetësuar për fatin e njerëzve në Afganistan, u tha gazetarëve zëdhënësi Gerry Rice.

“Ne jemi të gatshëm të punojmë me bashkësinë ndërkombëtare për të avokuar për veprime urgjente, dhe për të penguar një krizë humanitare”, tha Rice.

Rice sinjalizoi favorizimet e FMN -së “duke lejuar rrjedhën e dërgesave të emigrantëve dhe transfertave në shkallë të vogël” në Afganistan.

Por FMN -ja nuk mund të rifillojë angazhimin e drejtpërdrejtë me Afganistanin “derisa të ketë qartësi brenda bashkësisë ndërkombëtare për njohjen e qeverisë”.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar me situatën e vështirë ekonomike në Afganistan dhe situatën humanitare në Afganistan dhe kemi thënë, fokusi i menjëhershëm duhet të jetë me të vërtetë në atë situatë humanitare dhe ndihmën për të ndihmuar popullin afgan”.

Pasi qeveria civile në Kabul ra në mënyrë të shpejtë në duart e talebanëve, FMN dhe Banka Botërore pezulluan aktivitetet në vend, që nënkuptonte ndalimin e ndihmës si dhe 340 milionë dollarë në rezervat e reja të lëshuara nga FMN muajin e kaluar.

Dhe me Uashingtonin që bllokon hyrjen në pjesën më të madhe të rezervave afgane prej 9 miliardë dollarësh të mbajtura jashtë shtetit, vendi po përballet me një krizë parash.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *