Forbes: George Soros derdh 125 milionë dollarë për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve në SHBA. Ja kush i merr paratë

Megadonatori politik dhe manjati George Soros derdhi 125 milionë dollarë në një super-PAC që do të mbështesë kandidatët dhe zgjedhjet në SHBA në afatin e mesëm të vitit 2022 dhe më tej, sipas një dosjeje të publikuar së fundmi në Komisionin Federal të Zgjedhjeve, shkruan Forbes.

“Kam krijuar Democracy PAC për të mbështetur kauzat dhe kandidatët, pavarësisht nga partia politike, të cilët ndajnë një mision të mbrojtjes dhe forcimit të infrastrukturës së demokracisë amerikane: të drejtat e votës dhe pjesëmarrjen qytetare, të drejtat dhe liritë civile dhe sundimin e ligjit”, tha në një deklaratë Soros, i cili ka një pasuri rreth 8.6 miliardë dollarë.

Soros
Soros

Një nga djemtë e Soros, Alexander Soros, do të shërbejë si president i komitetit, i njohur si Democracy PAC. Familja Soros ka mbështetur prej kohësh kauzat pro-demokracisë jashtë shtetit, por Alexander Soros përmendi kryengritjen e 6 janarit 2021 si një arsye për të dyfishuar përpjekjet për të nxitur demokracinë në Shtetet e Bashkuara. “Është një kërcënim brezash që nuk mund të trajtohet në vetëm një ose dy cikle zgjedhore”, tha Sorosi i ri në një deklaratë.

Politico raportoi për herë të parë lajmin për dhuratën prej 125 milionë dollarësh javën e kaluar. Regjistrimet e lëshuara të hënën konfirmuan atë raportim dhe treguan se ku super-PAC ka derdhur deri më tani me paratë e tij. Deri më tani, pak më shumë se 5 milionë dollarë kanë dalë dhe këto tetë organizata i morën paratë.

1. SMP (PAC me shumicë të Senatit)
Marrë: 2.5 milionë dollarë
Çfarë bëjnë ata: Punojnw për të rritur numrin e demokratëve në Senatin e SHBA

2. PAC i shumicës së Dhomës
Marrë: 1 milion dollarë
Çfarë bëjnë ata: Synojnë të mbajnë shumicën demokrate në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA

3. Shoqata Demokratike e Sekretarëve të Shtetit
Marrë: 500,000 dollarë
Çfarë bëjnë ata: Mbështesin fushatat e Sekretarëve Demokratë të Shtetit në të gjithë vendin

4. BlackPAC
Marrë: 250,000 dollarë
Çfarë bëjnë ata: Synojnë të përmirësojnë pjesëmarrjen e votuesve me ngjyrë

5. Vote Rev PAC
Marrë: 250,000 dollarë
Çfarë bëjnë ata: Punojnë për të rritur pjesëmarrjen në votime

6. Aksioni i Fitores së Shtetit
Marrë: 250,000 dollarë
Çfarë bëjnë ata: E paqartë

7. Punëtorët votojnë
Marrë: 250,000 dollarë
Çfarë bëjnë ata: Të lidhur me një sindikatë që përfaqëson punëtorët në një sërë sektorësh, duke përfshirë mikpritjen dhe prodhimin – mbështetwn Joe Biden gjatë zgjedhjeve të përgjithshme të 2020.

8. WFP National PAC
Mori 50,000 dollarë
Çfarë bëjnë ata: Komiteti politik kombëtar i Partisë së Familjeve të Punës, mbështet kandidatët progresivë

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com