“Forbes” publikon listën, ja kush janë 10 personat më të pasur në botë

“Forbes” ka publikuar listën e 275 miliarderëve të botës, ku në krye qëndron themeluesi i Amazon, Jeff Bezos.

Për të katërtin vit radhazi, e ku e gjithë bota u përball me një tkurrje ekonomike, Bezos arriti të shtonte pasurinë e tij. Numri i miliarderëve në listën e njerëzve më të pasur në botë, u rrit me 660 njerëz në vitin 2020, tha Forbes.

Kjo është një rritje rekord, çka do të thotë se tani ka më shumë miliarderë se kurrë më parë në planet. Dhe në përgjithësi, 86 për qind e njerëzve në listë janë më të pasur sesa ishin vitin e kaluar, theksoi Forbes.

I pari në listë është Bezos, ndjekur nga Elon Musk, Bernard Arnault, Bill Gates, Mark Zuckerberg etj.

Ndërkohë, ajo që vihet re është se miliarderët e teknologjisë po dominojnë gjithnjë e më shumë.

Lista e plotë

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *