“Forcat Ajrore Amerikane përshtasin armatimet sipas nevojave të Ukrainës”/ Pentagoni zbulon detajet

forcat ajrore amerikane pershtasin armatimet sipas nevojave te ukraines pentagoni zbulon detajet
forcat ajrore amerikane pershtasin armatimet sipas nevojave te ukraines pentagoni zbulon detajet

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby ka njoftuar se Forcat Ajrore të SHBA-së zhvilluan sistemin e ri të dronëve Phoenix Ghost për të përmbushur nevojat e Ukrainës, ndërsa sa i përket ndihmës së re për Kievin, ai sqaroi se Ukrainën përfshin më shumë se 121 sisteme Phoenix Ghost.

“Kjo u zhvillua me shpejtësi nga Forcat Ajrore në përgjigje të posaçme ndaj kërkesave të Ukrainës. Ai ofron aftësi të ngjashme me serinë Switchblade të sistemeve pa pilot – aftësi të ngjashme, por jo të sakta. Ka dallime në shtrirjen e aftësive për Fantazmën e Phoenix”, tha sekretari i shtypit i Pentagonit John Kirby në komentet jashtë kamerave për gazetarët, raportoi CNN.

Por Kirby nuk sqaroi se cilat janë ndryshimet midis sistemeve Switchblade dhe Phoenix Ghost.

Kirby tha gjithashtu se sistemi i ri do të kërkojë trajnim minimal dhe se Departamenti i Mbrojtjes i SHBA po punon mbi këtë me ushtrinë ukrainase.
(BalkaWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts