Forcat Ajrore izraelite hakmerren kundër Hamasit: Goditëm objektivat e Hezbollahut në Liban

forcat ajrore izraelite hakmerren kunder hamasit goditem objektivat e hezbollahut ne liban

Forcat Ajrore izraelite (IAF) thonë se kanë goditur objektivat e Hezbollahut në Liban.

IAF postoi një video në X dhe tha se sulmet ishin në përgjigje të zjarrit në drejtim të Izraelit nga Libani. Hezbollah – që do të thotë “Partia e Zotit” – është një organizatë politike, ushtarake dhe shoqërore islamike shiite që zotëron fuqi të konsiderueshme në Liban., raporton BBC.

Ajo u shfaq me ndihmën e Iranit gjatë pushtimit izraelit të Libanit në fillim të viteve 1980, megjithëse rrënjët e saj ideologjike shtrihen që në ringjalljen islamike shiite në Liban në vitet 1960 dhe ’70.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts