Forcat Ajrore: Rusia përdori një rezervë të madhe raketash në dy javë, duke kaluar në dronët kamikaze

forcat ajrore rusia perdori nje rezerve te madhe raketash ne dy jave duke kaluar ne dronet kamikaze
forcat ajrore rusia perdori nje rezerve te madhe raketash ne dy jave duke kaluar ne dronet kamikaze

Federata Ruse ka mungesë raketash, por nuk i ka mbaruar ende raketat. Aktualisht, armiku po fokusohet në dronët kamikaze.

“Mungesa është vërejtur tashmë. Por ata ende sulmojnë me raketa kundër nesh në intervale rreth një javë. Fillimisht, ata lëshuan 84 raketa, pastaj 28… Pra, në dy javë, armiku përdori një rezervë mjaft të madhe armësh raketore. Në Përveç kësaj, ne shohim informacione kërcënuese nga Irani se armikut mund t’i ofrohen raketa tokë-tokë. Kjo është një sfidë tjetër, një kërcënim tjetër dhe ne bëhemi gati për të,” tha Yuriy Ihnat, Zëdhënës i Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Kur u pyet pse Federata Ruse nuk e përdori aq aktivisht potencialin e saj raketor deri më 10 tetor, Ihnat sugjeroi se armiku kishte grumbulluar raketa në anije dhe nëndetëse, si dhe raketa Kh-101 të lëshuara nga ajri.

“Armiku tani po përdor në mënyrë aktive drone kamikaze dhe ne rrëzojmë 10-15 apo edhe më shumë UAV të tillë çdo ditë”, theksoi ai.

Sipas zëdhënësit, Forcat Ajrore dhe njësitë e tjera të Forcave të Mbrojtjes kanë mësuar tashmë se si të shkatërrojnë dronët kamikaze iraniane dhe raketat e lundrimit në mënyrë më efektive. “Sigurisht, armiku i përdor ato për të shterur sistemin tonë të mbrojtjes ajrore, por ne i shkatërrojmë me sukses dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë edhe në të ardhmen”, siguroi Ihnat.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts