Forcat Ajrore të Ukrainës kryejnë 10 sulme në pozicionet e armikut

forcat ajrore te ukraines kryejne 10 sulme ne pozicionet e armikut
forcat ajrore te ukraines kryejne 10 sulme ne pozicionet e armikut

Forcat Ajrore të Ukrainës nisën 10 sulme në pozicionet e forcave ruse, duke goditur gjashtë zona të grupeve të municioneve dhe pajisjeve ushtarake, si dhe katër pozicione të sistemeve të mbrojtjes ajrore të armikut.

Lajmi u bë i ditur nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në përditësimin e fundit operacional të postuar në Facebook.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm, që nga ora 18:00, armiku po përpiqej të mbante territoret e pushtuara përkohësisht, duke i përqendruar përpjekjet e tij në përpjekjet për të ndërprerë veprimet e Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës në drejtime të caktuara, dhe po kryente operacione sulmuese në Bakhmut dhe Bakhmut dhe Drejtimet Avdiivka.

Forcat ruse granatojnë pozicionet e trupave ukrainase përgjatë vijës së kontaktit, duke forcuar pozicionet mbrojtëse në drejtime të caktuara dhe duke kryer zbulim ajror. Duke shkelur normat e së Drejtës Ndërkombëtare Humanitare, ligjet dhe zakonet e luftës, armiku vazhdon të sulmojë infrastrukturën civile dhe zonat e banuara civile.

Pushtuesit kryen më shumë katër sulme me raketa dhe 11 sulme ajrore, më shumë se 10 sulme MLRS.

Duke përdorur raketa lundrimi dhe dronë sulmues të prodhuar nga Irani, forcat ruse filluan përsëri një sulm masiv ndaj infrastrukturës civile në rajonet e Kievit, Chernihiv, Vinnytsia, Ivano-Frankivsk, Donetsk, Dnipropetrovsk, Zaporizhzhia dhe Mykolaiv.

Natën e 19 tetorit, pesë drone Shahed-136 të prodhuar nga Irani u përdorën nga trupat ruse për të sulmuar Uman të rajonit Cherkasy dhe Kobleve të rajonit Mykolaiv. Të gjitha objektivat e armikut u rrëzuan nga Forcat Mbrojtëse të Ukrainës.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm, në drejtimet Volyn dhe Polissia situata nuk ka pësuar ndryshime të dukshme. Republika e Bjellorusisë vazhdon të mbështesë agresionin e armatosur të Rusisë kundër Ukrainës. Kështu armiku vendosi nëntë dronë sulmues Shahed-136 nga territori i Bjellorusisë. Tetë prej tyre u qëlluan nga mbrojtësit ukrainas.

Në drejtimin Siverskyi, pushtuesit goditën territorin brenda vendbanimeve Hai dhe Khrinivka të rajonit Chernihiv me mortaja dhe artileri fuçi.

Në drejtimin Slobozhanske, rusët përdorën mortaja, fuçi dhe artileri reaktiv për të sulmuar zonat e Vovchansk Khutory, Terny, Krasne, Ohirtseve, Strelecha dhe Khanty. Në drejtimin Kupiansk, armiku goditi zonat e Berestove, Dvorichna, Kamianka dhe Kyselivka me fuçi dhe artileri reaktiv.

Në drejtimin Lyman, trupat ruse qëlluan me mortaja, fuçi dhe artileri reaktiv në zonat Hrekivka, Hrianykivka, Nadia, Novoyehorivka, Zarichne, Serebrianka, Terni, Torske dhe Yampolivka.

Në drejtimin Bakhmut, armiku përdori tanke dhe artileri për të bombarduar rrethet e Andriivka, Bakhmut, Bakhmutske, Bilohorivka, Mayorsk, New York, Opytne, Rozdolivka, Soledar, Spirne dhe Yakovlivka.

Në drejtimin Avdiivka, trupat ruse sulmuan rrethet Avdiivka, Berdychiv, Pervomaiske, Karlivka, Krasnohorivka, Maryinka dhe Novomykhailivka duke përdorur tanke, mortaja, fuçi dhe artileri reaktiv.

Në drejtimet Novopavlivske, Zaporizhzhia dhe Jugore Bug, rusët nuk kryen ofensiva aktive, por në vend të kësaj bombarduan zonat e më shumë se 45 vendbanimeve përgjatë gjithë linjës së kontaktit.

Forcat e Armatosura të Ukrainës eliminuan rreth 66,280 trupa ruse në Ukrainë nga 24 shkurti deri më 19 tetor, duke përfshirë 430 vetëm gjatë ditës së kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts