Forcat amerikane tërhiqen nga Afganistani

21:54 03/07/2021

Vendi rrezikon luftën civile dhe rikthimin e ISIS

Trupat amerikane janĂ«  tĂ«rhequr  nga baza e tyre kryesore ushtarake nĂ« Afganistan. Largimi nga Baza Ajrore e Bagramit shĂ«njon fundin e luftĂ«s mĂ« tĂ« gjatĂ« nĂ« historinĂ« e Shteteve tĂ« Bashkuara. Pentagoni e konsideroi kĂ«tĂ« si njĂ« ‘moment historik’ por kĂ«mbĂ«nguli se ushtria amerikane ka ende autoritetin pĂ«r tĂ« mbrojtur forcat afgane.

Ndërsa Presidenti Joe Biden tha se tërheqja është në rrugë të mbarë, por disa trupa amerikane do të mbeten në Afganistan. Bagram ishte vendi ku ushtria amerikane koordinoi luftën e saj ajrore dhe mbështetjen logjistike për të gjithë misionin e saj afgan.

NĂ« krahun tjetĂ«r talebanĂ«t e kanĂ« pĂ«rshĂ«ndetur me anĂ« tĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«sit tĂ« tyre largimin e amerikanĂ«ve duke theksuar se afganĂ«t mund t’i afrohen mĂ« shumĂ« stabilitetit dhe paqes me tĂ«rheqjen e plotĂ« tĂ« forcave tĂ« huaja. Kjo mbetet gjithsesi nĂ« dyshim pasi janĂ« tĂ« shumtĂ« ata qĂ« besojnĂ« se vendi mund tĂ« pĂ«rfshihet nga njĂ« tjetĂ«r luftĂ« civile ndĂ«rsa Shteti Islamik ka dhĂ«nĂ« shenja rigjallĂ«rimi.

Ministri i jashtĂ«m rus Sergei Lavrov tha tĂ« premten se nĂ« veri tĂ« Afganistanit ISIS po ngre baza tĂ« tij pas largimit tĂ« forcave amerikane dhe atyre tĂ« NATO-s. QĂ« nga nisja e konfliktit mĂ« shumĂ« se 3500 trupa ndĂ«rkombĂ«tare  janĂ« vrarĂ« nĂ« Afganistan.

Tv Klan

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *