Forcat e Armatosura të Ukrainës kryejnë 75 misione zjarri në jug

forcat e armatosura te ukraines kryejne 75 misione zjarri ne jug
forcat e armatosura te ukraines kryejne 75 misione zjarri ne jug

Në jug, njësitë raketore dhe artilerie të Forcave të Armatosura të Ukrainës kryen 75 misione zjarri, duke goditur grupe të fuqisë njerëzore dhe pajisjeve të armikut.

Situata në zonën operative të drejtimit Jugor Bug është e ndërlikuar, por e kontrolluar. Trupat ruse vazhdojnë operacionet e mbrojtjes dhe përpiqen të mbajnë linjat e pushtuara.

Është vërtetuar se armiku po përgatitet të evakuojë njësi të veçanta dhe pajisje ushtarake nga bregu i djathtë i rajonit Kherson. Për këtë qëllim, pushtuesit po mbledhin mjetet ujore të flotës lumore, duke ngritur kalime pontonore, duke u përpjekur të përdorin të njëjtat metoda alternative të kalimit të lumit Dnipro, të cilat përdoren për të zëvendësuar urat e dëmtuara.

Ndërkohë, armiku vazhdon të kryejë sulme masive në territorin e Ukrainës, gjithashtu po sulmon pozicionet e Forcave të Mbrojtjes, territoret e vijës së parë dhe zonat e largëta nga fronti duke përdorur avionë të ushtrisë, MLRS, artileri fuçi, mortaja dhe dronë kamikaze.

Gjatë sulmit masiv me raketa në mëngjes në Ukrainë, trupat ruse në drejtimin jugor hodhën 13 raketa Kh-101, të cilat u shkatërruan nga forcat e mbrojtjes ajrore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts