Forcat e Mbrojtjes të Ukrainës rrëzuan 22 raketa armike mbi Kiev

Forcat e Mbrojtjes të Ukrainës rrëzuan 22 raketa armike në qiell mbi Kiev të mërkurën, më 23 nëntor.

“Gjatë alarmit të sulmit ajror, 31 raketa u zbuluan në qiell mbi kryeqytet. Forcat e Mbrojtjes së Kievit rrëzuan 22 prej tyre,” postoi Administrata Ushtarake e Qytetit të Kievit në Telegram .

Vihet re se një lagje e banuar e kryeqytetit është vënë nën zjarr armik. Si rezultat i sulmit, tre persona u vranë, njëmbëdhjetë u plagosën. Disa elementë të infrastrukturës kritike janë dëmtuar.

“Disa rrethe të kryeqytetit janë pjesërisht të errësuara dhe kanë probleme me furnizimin me ngrohje dhe ujë. Furnizimi me energji elektrike është shkëputur dhe pritet restaurimi pasi sistemi të stabilizohet,” vuri në dukje Administrata Ushtarake e Qytetit të Kievit.

Theksohet se të gjitha ekipet e emergjencës po punojnë për rivendosjen e linjave të dëmtuara të furnizimit në gjendje emergjence.

Siç është raportuar, pasditen e 23 nëntorit, trupat ruse filluan një tjetër sulm masiv në territorin e Ukrainës, duke goditur objektet e infrastrukturës dhe ndërtesat e banimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts