Forcat e SHBA dhe NATO largohen nga Afganistani

22:45 02/07/2021

Tërheqja vjen pas shqetësimeve se talebanët kanë marrë kontrollin e territorit

Forcat e fundit të SHBA dhe NATO janë larguar nga baza ajrore Bagram e Afganistanit, qendra e luftës kundër militantëve për rreth 20 vjet.

Ky vendim mund të sinjalizojë se tërheqja e plotë e forcave të huaja nga Afganistani është e afërt. Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se do të largohen plotësisht nga Afganistani deri në 11 Shtator. Ngjashëm janë zotuar edhe aleatët tjerë të NATO-s.

Por tĂ«rheqja nga baza, nĂ« veri tĂ« Kabulit, vjen ndĂ«rsa grupi kryesor xhihadist talebanĂ«t, po pĂ«rparojnĂ« nĂ« shumĂ« pjesĂ« tĂ« Afganistanit. Ata  ndĂ«rkohĂ« kanĂ« marrĂ« kontrollin e disa qarqeve, duke shkaktuar frikĂ« pĂ«r shpĂ«rthimin e mundshĂ«m tĂ« luftĂ«s civile, pas largimit tĂ« forcave tĂ« huaja.

Afati i 11 Shtatorit Ă«shtĂ« pĂ«rvjetori i sulmeve nĂ« 2001, i cili vrau mĂ« shumĂ« se 3,000 njerĂ«z. Sulmet u kryen nga al-Kaeda, njĂ« grup ndĂ«rkombĂ«tar xhihadist me seli nĂ« Afganistan me mbĂ«shtetjen e talebanĂ«ve, tĂ« cilĂ«t kishin kontroll nĂ« vend qĂ« nga vitet 1990. NjĂ« koalicion i udhĂ«hequr nga SHBA pushtoi Afganistanin mĂ« vonĂ« atĂ« vit pĂ«r tĂ« mposhtur tĂ« dy grupet.

Amerika tani dĂ«shiron t’i japĂ« fund luftĂ«s sĂ« saj mĂ« tĂ« gjatĂ« me koston e saj tĂ« madhe nĂ« jetĂ«n njerĂ«zore dhe shpenzimet e mĂ«dha dhe po i lĂ« qeverisĂ« Afgane. Bagram Ă«shtĂ«  kaq i rĂ«ndĂ«sishĂ«m pasi ka 110 vende parkimi pĂ«r avionĂ«t, njĂ« spital me 50 shtretĂ«r dhe njĂ« klinikĂ« moderne dentare.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.