Forcat e Shtetit Islamik sulmojnë një autobus me ushtarakë në Siri, raportohet për 26 të vdekur dhe 10 të plagosur

forcat e shtetit islamik sulmojne nje autobus me ushtarake ne siri raportohet per 26 te vdekur dhe 10 te plagosur

Të paktën 26 ushtarë janë vrarë dhe 10 të tjerë janë plagosur në një sulm ndaj një autobusi ushtarak që transportonte forcat qeveritare në Sirinë lindore. Sulmi u mor përsipër nga Shteti Islamik.

Sipas asaj që shkruajnë mediat e huaja sulmi ndodhi pranë qytetit al-Mayadeen në provincën Deir Ezzor, një pjesë e të cilit kontrollohet nga Damasku dhe aleatët e tij Irani dhe Rusia, si dhe tjetra nga luftëtarët e mbështetur nga kurdët.

“Anëtarët e Shtetit Islamik i zunë pritë një autobusi të ushtrisë siriane që transportonte ushtarë në provincën lindore Deir Ezzor”, deklaroi organizata e Të Drejtave të Njeriut në Siri.

Ky ishte sulmi më vdekjeprurës i kryer nga Shteti Islamik që nga fillimi i vitit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts