Forcat izraelite arrestojnë 5 fëmijë palestinezë

Forcat izraelite arrestuan pesë fëmijë palestinezë për disa orë pasi u përballën me kolonët hebrenj, ndërsa po mblidhnin perime të egra pranë një vendbanimi në Bregun Perëndimor të okupuar.

B’Tselem lëshoi ​​një video të arrestimit në kodrat jugore Hebron, në të cilën ushtarët izraelitë të armatosur rëndë shihen duke tërhequr fëmijët.

“Ky është një shembull tjetër i shpërfilljes absolute nga ana e autoriteteve dhe forcave izraelite në terren për mirëqenien dhe të drejtat e palestinezëve, pa marrë parasysh sa janë të rinj apo jo,” tha zëdhënësi i B’Tselem Amit Gilutz.

Fëmijët, moshat e të cilëve variojnë nga 8 deri në 13 vjeç, u mbajtën për rreth pesë orë në një stacion policie në vendbanimin e Kiryat Arba. Dy fëmijë të moshës 12 dhe 13 vjeç, u urdhëruan që të ktheheshin javën e ardhshme.  Sipas ligjit ushtarak izraelit, ata do të përballen me akuzat.

Ushtria izraelite tha se “një numër të dyshuarish” u arrestuan pasi “u infiltruan në pronën private të një shtëpie”. Aty thuhej se ata u transferuan në policinë izraelite, e cila i la të lirë tek prindërit e tyre.

Grupi për të drejtat e të burgosurve Addameer ka thënë se 140 fëmijë palestinezë janë aktualisht të burgosur nga Izraeli.

Të enjten, një grup kolonësh izraelitë drejtuam armët  drejt dy fëmijëve palestinezë në Masafer Yatta. Dy fëmijët, 12 dhe 13 vjeç, nuk u plagosën në sulm. Kolonët hapën zjarr ndaj fëmijëve ndërsa po kullotnin dele në zonën e Masafer Yatta.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.