Forcat izraelite vrasin komandantin e batalionit të Hamasit

Forcat izraelite vrasin komandantin e batalionit të Hamasit
forcat izraelite vrasin komandantin e batalionit te hamasit

Forcat izraelite kanë vrarë një komandant të Hamasit të quajtur Haitham Khuwajari. Kështu tha ushtria në një postim X herët të hënën.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) pretendojnë se Khojari kishte udhëhequr një batalion që mori pjesë në sulmet e Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor. Ata thanë gjithashtu se Khojari ishte përgjegjës për sigurinë për aktivitetet e Hamasit në spitalin kryesor të Gazës Al-Shifa dhe komandonte luftimet kundër forcave të IDF në kampin Shatti, një kamp refugjatësh palestinezë në Gazën veriore.

Ushtria izraelite shënjestroi Al-Shifa dy javë më parë, duke pretenduar se Hamasi kishte ndërtuar një qendër të rëndësishme komandimi nën spital. Shtetet e Bashkuara i mbështetën këto pretendime, të cilat Hamasi i hodhi poshtë. Po ashtu IDF njoftoi se tre ushtarë u vranë në betejë të dielën.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts