Forcat ruse do përpiqen të marrin kontrollin e plotë të Donbas

09:39 07/04/2022

Trupat ruse po rigrupohen për një ofensivë në rajonin e Donbasit në Ukrainën lindore, që përfshin Donetsk dhe Luhansk, thanë Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Përpjekjet kryesore të trupave ruse janë të shkatërrojnë mbrojtjen e forcave ukrainase në rajonin e Donetskut. Ata po përpiqen gjithashtu të marrin kontrollin e plotë të qytetit të Mariupol.

Forcat ruse vazhdojnë të bombardojnë Kharkiv-in në verilindje të Ukrainës.

Trupat ruse po përdorin linjat hekurudhore për të lëvizur shpejt ngarkesat ushtarake. Armët dhe pajisjet e tjera mbërritën në stacionin hekurudhor Kupyansk në Ukrainën verilindore nga stacioni Valuyki në Belgorod, Rusi.

Forcat ukrainase kanë marrë përsëri Osokorivka pranë Khersonit në jug të Ukrainës nga trupat ruse./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *