Forcat ruse godasin sërish digën Pechenihy në rajonin e Kharkiv

Më 22 shtator, trupat ruse filluan përsëri një sulm me raketa në digën Pechenihy në rajonin e Kharkiv.

“Sot, rreth orës 12:00, armiku ka nisur një tjetër sulm me raketa në infrastrukturën kritike të komunitetit tonë”, thuhet në raport.

Në një koment për agjencinë, Husarov konfirmoi se diga u godit, por njerëzit nuk u lënduan. Në përgjithësi, situata në komunitetin Pechenihy, sipas tij, është vazhdimisht e vështirë.

“Ne i kushtojmë vëmendje territoreve të deokupuara. Nuk ka furnizim me energji elektrike në nëntë fshatra të komunitetit. Ka probleme të caktuara me logjistikën. Ka shumë probleme të tjera. Ne po rivendosim shërbimet e komunikimit dhe po rifillojmë plotësisht funksionimin e komunitetit. Dhe Natyrisht, ne po përgatitemi për një dimër të vështirë”, tha Oleksandr Husarov, kreu i këshillit të fshatit Pechenihy,

Siç raporton Ukrinform, trupat ruse goditën disa herë digën Pechenihy, duke shkatërruar bllokimin e sipërm të digës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *