Forcat ruse nisin valë të re sulmesh drejt Ukrainës, shpërthime të fuqishme në Kiev dhe Donetsk

Shpërthime të forta kanë tronditur qendrën e Kievit ditën e sotme, ndërsa forcat ruse nisën një valë të madhe sulmesh me raketa balistike dhe drone në të gjithë Ukrainën , duke vrarë të paktën tre civilë dhe duke plagosur 14 të tjerë, përfshirë një grua shtatzënë.

Sulmet kishin në shënjestër të paktën tre qytete të mëdha, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, ku kryediplomati i Bashkimit Evropian Josep Borrell po diskutonte ndihmën ushtarake dhe mbështetjen financiare për Ukrainën.

Ai tha se e filloi ditën e tij në një strehë sulmi ajror, duke e quajtur atë pjesë të “realitetit të përditshëm” të Ukrainës pas gati dy vjetësh lufte.

Ndërkohë, pas raportimeve se forcat ruse kishin avancuar në periferi verilindore të Avdiivka, një qytet kyç në Donetsk, kreu ukrainas i administratës ushtarake të qytetit la të kuptohet se ata kanë humbur kontrollin e situatës.

“Situata është shumë e vështirë, shumë e tensionuar,” tha Vitalii Barabash. “Mund të themi se disa javë më parë, situata ishte e vështirë por ende nën kontroll.”

Analistët ushtarakë i kanë thënë The Independent se përpjekjet e tyre të rinovuara për të pushtuar qytetin ka të ngjarë të jenë një shtysë për t’i dhënë Vladimir Putin diçka për të treguar kur ai të rizgjedhet në mars.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts