“Forcat ruse vazhdojnë avancimin drejt Kievit”/ Zyrtari britanik tregon planin e Rusisë: Kërkon të fitojë kontrollin e popullsisë ukrainase dhe të ndryshojë regjimin

Objektivi i Federatës Ruse në Ukrainë është të “sigurojë kontrollin e popullsisë dhe të ndryshojë regjimin”, tha të premten në një deklaratë të lëshuar nga Downing Street, shefi i Inteligjencës së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, Sir Jim Hockenhull.

“Forcat ruse vazhdojnë të avancojnë në dy akse drejt Kievit. Objektivi i tyre është të rrethojnë kryeqytetin, të sigurojnë kontrollin e popullsisë dhe të ndryshojnë regjimin”.

Zyrtari britanik i inteligjencës vuri në dukje gjithashtu se Rusia “vazhdon të kryejë sulme në të gjithë Ukrainën” me një “seri të bashkërenduar sulmesh” të nisura në kryeqytetin e vendit, Kiev, gjatë natës të së enjtes deri të premten.

“Në Chernihiv dhe Kharkiv janë përdorur shumë raketahedhës,” vazhdoi Hockenhull.

“Forcat e Armatosura të Ukrainës vazhdojnë të ofrojnë rezistencë të fortë, duke u fokusuar në mbrojtjen e qyteteve kryesore në të gjithë Ukrainën”, shtoi ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.