Forcat talebane pozicionohen në aeroportin e Kabulit

23:51 27/08/2021

Forcat talebane janë pozicionuar në aeroportin e Kabulit dhe janë gati të marrin kontrollin e plotë këtë fundjavë, sapo forcat amerikane të largohen, thanë të premten dy zyrtarë të lartë talebanë.

NjĂ« komandant i lartĂ« tha se forcat talebane kishin marrĂ« pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« aeroportit, “pĂ«rveçse njĂ« pjese tĂ« vogĂ«l ku amerikanĂ«t janĂ« akoma”.

NjĂ« zyrtar i dytĂ« tha se forcat ishin gati pĂ«r tĂ« marrĂ« kontrollin e plotĂ«, duke shtuar: â€œĂ«shtĂ« vetĂ«m çështje e njĂ« kohe tĂ« shkurtĂ«r”.

“Sapo amerikanĂ«t tĂ« largohen, ata thjesht duhet tĂ« na japin sinjalin dhe ne pastaj do tĂ« marrim pĂ«rsipĂ«r kontrollin,” tha ai. “Kjo mund tĂ« bĂ«het qysh nĂ« fundjavĂ«.”

Zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha se talebanët nuk kanë nën kontroll ndonjë zonë ushtarake të aeroportit./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.