“Forcat tona janë të gatshme të përgjigjen”/ Rojet kufitare japin alarmin: Emigrantët pritet të sulmojnë Poloninë, bjellorusët i kanë pajisur me armë

Era e luftës e lëshuar nga kufiri Bjellorusi-Poloni , me Minskun për t’u përfshirë në një retorikë të vazhdueshme agresive rëndon atmosferën tashmë të tensionuar.

Në orët e fundit, lëvizjet e Bjellorusisë kanë tronditur tabelën diplomatike ndërkombëtare të shahut, me ushtarët bjellorusë që lehtësojnë kalimin e emigrantëve në Evropë, duke bërë premtime të rreme dhe gaz lotsjellës. Në të njëjtën kohë, termometri politik është ngritur nga synimet e Aleksandër Lukashenkos, i cili i kërkoi Rusisë sisteme raketore, duke u përpjekur të fitonte një aleat të fortë në ndjekjen e politikës së tij.

Poloni

Varshava, nga ana e saj, po përpiqet të lëvizë në linjë me BE-në, por rojet e saj kufitare po sulmohen nga lazerët specialë të ushtarëve bjellorusë për të parandaluar emigrantët të hyjnë në Evropë. Në fakt, ushtarët bjellorusë kanë arritur deri në pikën e hapjes së vrimave në digën në kufirin me Poloninë për të lejuar refugjatët e dëshpëruar të kalojnë në Kontinentin e Vjetër.

Sipas raportimeve të mediave të huaja, Polonia po përgatitet për një sulm në mbrëmje, në kufirin me Bjellorusinë, nga trupat armike.

Rojet kufitare polake thonë se homologët e tyre bjellorusë po udhëzojnë qindra emigrantë të përqendruar, si dhe pajisje speciale, duke përfshirë armë, për t’i hapur rrugën Evropës.

Sulmi pritet të ndodhë në Kuznica, një nga dy kalimet kryesore nga Polonia në Bjellorusi.

“ Pas një nate të qetë në zonën e kampit të Kuznicës, vërejmë se më shumë grupe oficerësh të armatosur bjellorusë janë në vend. Ne shohim një trazirë mes emigrantëve. Disa tenda kanë filluar të zhduken. “Forcat tona janë të gatshme të përgjigjen, ” tha një zëdhënës i rojes kufitare polake.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com