Foshnja e porsalindur vdes pasi i dhanë gaz për të qeshur në vend të oksigjenit

10:06 14/07/2021

Një foshnjë e porsalindur vdiq brenda një ore pasi i ishte dhënë gabimisht gaz për të qeshur në vend të oksigjenit. John Ghanem mori oksid azoti për shkak të instalimit të pajisjeve në spital në perëndim të Sidneit, u tha në gjykatë.

Ky gabim i shkaktoi dëmtim të përhershëm të trurit pak më shumë se një vit më parë. Sidoqoftë, ai u zbulua vetëm pasi stafi diskutoi ngjashmëritë midis vdekjes së John dhe vdekjes së një fëmije tjetër në Indi.

Një ditë pas vdekjes së John, menaxheri i mamisë në Spitalin Bankstoën-Lidcombe bëri një “kërkesë me përparësi të lartë” që paneli i gazit në teatrin operativ të testohej, por kjo nuk u krye për gjashtë ditë të tjera, sipas një raporti të hetimi në Sydney Morning Herald.

Donna Ward, këshilltare e hetimit, tha se fatmirësisht asnjë foshnjë tjetër nuk kishte kërkuar oksigjen nga paneli i gazit gjatë asaj periudhe.

Kontraktori Christopher Turner, i cili instaloi tubacionin e gazit në 2015, u deklarua fajtor për një akuzë shëndetësore dhe sigurie dhe u gjobit me 100,000 $ (54,000 £) vitin e kaluar.

Hetimi në Lidcombe Coroners Court, i cili filloi të hënën dhe pritet të zgjasë dy javë, do të përqendrohet në rrethanat e vdekjes së John për të provuar dhe minimizuar shansin që ajo të ndodhë përsëri, tha zonja Ward. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.