FOTO/ Asnjë në Europë apo SHBA, ja kush janë 5 qytetet më interesante në botë

foto asnje ne europe apo shba ja kush jane 5 qytetet me interesante ne bote

Prestigjozja Daily US Times  ka renditur së fundmi 5 qytetet më interesante në botë.

Ajo që të surprizon është që asnjë prej këtyre qyteteve nuk ndodhet në Europë apo në SHBA.

Qyteti pa taksa (Eilat, Izrael)

Në skajin jugor të Izraelit, ku gjithçka është 17% më lirë se çdo qytet tjetër për të tërhequr turistë. Në këtë qytet në fund të shkretëtirës, ​​ju mund të shihni katër vende nga i njëjti vend. Izraeli, Egjipti, Arabia Saudite dhe Jordania. Këtu, çdo një vit vetëm pesë ditë janë me re.

Pjesa tjetër janë kështu! Por kjo është vetëm mbi ujë! Nën ujë është po aq e mahnitshme. Gjëra të lira, një pamje e bukur moti mahnitës dhe miqtë e mirë janë gjithçka që ju nevojitet për një kohë të mirë.

Izrael
Qyteti blu (Chefchaouen, Marok)

Unë jam në një qytet ku gjithçka rreth meje është blu dhe qyteti është i ftohtë Chefchaouen! Që do të thotë brirët e malit! Ky mal, është pikturuar blu, sepse hebrenjtë që u vendosën këtu si shtëpi me gjethe blu ashtu si qielli.

Por ky qytet nuk ka vetëm shumë blu, por ka shumë jeshile. Sepse aty rriten barërat e këqija. Këto male janë të gjitha të mbushura me barishte të këqija! Qyteti i Chefchaouen vjen për blunë dhe qëndron për të gjelbrën.

Marok

Qyteti i lagjeve të varfëra (Dharavi, Mumbai, India)

Dharavi në Mumbai është lagja e tretë dhe më të madhe e varfër  në botë. Dharavi në Mumbai, është vendi ku 1 milion njerëz jetojnë në shtëpi të vogla.Por nga poshtë, kjo është shumë më tepër sesa një lagje e varfër. Është një vend që gjeneron 650 milion dollarë çdo vit.  Dharavi është një central elektrik ekonomik. Mbushur me biznese të mëdha inxhinierë artistë dhe punëtorë të palodhur. Rastësisht ndodh të quhet një lagje e varfër.

Indi

Qyteti 1 miliard dollarë (Rawabi, Palestinë)

Një nga qytetet e vetme në botë i ndërtuar tërësisht nga biznesi, jo nga qeveria! Kjo kushtoi 1,400,000,000 dollarë dhe u bë e mundur nga një njeri i vetem.

Kush është aq i çmendur sa të ndërtojë një qytet, me një park nëntokësor temë, mbi tokë Mountain Vieë, inkubatorë të teknologjisë, zyra, restorante të mira, qendra tregtare dhe një shtet një shkollë angleze artistike me skanues të gjurmëve të gishtave për frekuentim për fëmijë!

Një vend për një xhami, një kishë, një punishte vere dhe një teatër të vërtetë romak, më i madhi në Lindjen e Mesme. E gjitha është ndërtuar nga palestinezët për palestinezët dhe gratë janë të përfshira. Shumë njerëz pyesin se si do të dukej shteti i ardhshëm i Palestinës dhe për ata që unë them se po e shikoni.

Palestine

Qyteti i Ekuatorit (Quito, Ekuador)

Në Ekuador, ku hemisfera Veriore dhe Jugore janë të ndara nga kjo linjë! Në Mes të Botës dy herë në vit, hija juaj zhduket krejtësisht.

Sepse Dielli është tamam mbi ty. Uji kullon drejt poshtë, jo djathtas ose majtas. Ora juaj nuk është e nevojshme, për shkak të kohës diellore! Këtu nuk mund të ekuilibroni veten në një vijë të drejtë. Por ju mund të ekuilibroni një vezë ose një gozhdë!

Në Ekuator, ju jeni shumë afër Diellit! Sepse malet janë të larta dhe toka fryn drejt qendrës! Një vend i tërë, Ekuadori është emëruar pas këtij vendi, ku do t’i gjeni këta njerëz. Bota është një vend argëtues, por në mes të saj, është edhe më argëtues!

Quito
Quito

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts