FOTO/ Bastisja e vilës së ish-Presidentit amerikan, FBI kontrolloi veshjet e Melanias, kaloi orë të tëra në zyrën private të Trump

foto bastisja e viles se ish presidentit amerikan fbi kontrolloi veshjet e melanias kaloi ore te tera ne zyren private te trump
foto bastisja e viles se ish presidentit amerikan fbi kontrolloi veshjet e melanias kaloi ore te tera ne zyren private te trump

Agjentët e FBI kontrolluan veshjet e Melania Trump dhe kaluan disa orë duke krehur zyrën private të Donald Trump, duke thyer kasafortën e tij dhe duke rrëmuar nëpër sirtarë kur ata bastisën shtëpinë e ish-Familjes së Parë në Mar-a-Lago në Florida të hënën në mëngjes.

The Post ka mësuar se urdhri i kërkimit i përdorur nga FBI për të hyrë në pronën në Palm Beach fokusohej vetëm në të dhënat presidenciale dhe provat e informacionit të klasifikuar që ruhet atje.

Një burim i afërt me ish-presidentin shprehu shqetësimin se agjentët e FBI-së ose avokatët e DOJ-së që kryenin kontrollin mund të kishin “mbjellë sende” sepse nuk lejuan avokatët e Trump brenda ndërtesës me 128 dhoma të vëzhgonin operacionin, i cili zgjati më shumë se nëntë orë.

Bastisja nga mbi 30 agjentë nga Distrikti Jugor i Floridës dhe Zyra e FBI-së në Uashington u shtri në të gjithë rezidencën private të familjes Trump prej 3000 metrash katrorë, si dhe në një zyrë dhe kasafortë të veçantë, si dhe një dhomë të mbyllur në bodrum në të cilat ruheshin 15 kuti kartoni me material nga Shtëpia e Bardhë.

Federalët mbërritën në orën 9 të mëngjesit dhe nuk u larguan deri në orën 18:30.

Një dëshmitar okular i bastisjes tha se të gjitha kutitë u konfiskuan nga agjentët federalë të hënën, por nuk dihet nëse është marrë ndonjë gjë tjetër pasi asnjë listë e detajuar e sendeve nuk është dhënë nga FBI.

Kutitë përmbajnë dokumente dhe kujtime nga presidenca e Trump, thuhet se përfshijnë letra nga Barack Obama dhe Kim Jong Un, dhe korrespondencë të tjera me liderët botërorë.

Një burim ligjor tha se kutitë ishin paketuar nga Administrata e Shërbimeve të Përgjithshme dhe ishin dërguar në Mar-a-Lago kur Trump u largua nga detyra në janar 2020.

Sipas burimeve, avokatët e Trump, të udhëhequr nga Evan Corcoran, kishin bashkëpunuar plotësisht me autoritetet federale për kthimin e dokumenteve në Administratën Kombëtare të Arkivave dhe Regjistrimeve.

Në maj, Corcoran u dha akses në dhomën e magazinimit pa dritare të Mar-a-Lago agjentëve të FBI-së, të cilët kaluan disa orë duke kërkuar nëpër kuti. Trump u ndal në bodrum për të përshëndetur në një moment, thotë dikush që ishte atje.

Familja Trump që atëherë është zhvendosur për verën në pronën e tij të golfit në Bedminster, New Jersey.
Mar-a-Lago është i mbyllur për sezonin dhe vetëm një staf i saj, duke përfshirë kujdestarët e terrenit, ishin të pranishëm gjatë bastisjes të së hënës.

Qasja në klubin privat prej 20 hektarësh besohet se është garantuar nga agjentë të Shërbimit Sekret të SHBA-së (USSS) të armatosur rëndë, të vendosur në portat e përparme dhe mbanin karabina M4. Avokatët e ish-presidentit, të cilët u kapën në befasi nga bastisja, mbërritën një orë më vonë.

FBI nuk do të kishte ekzekutuar një urdhër pa njoftuar më parë Shërbimin Sekret, sipas një agjenti të rangut të lartë në pension të USSS.
“Avokati ligjor i USSS ndoshta do t’i kishte udhëzuar [ata] të shihnin kopjen e urdhër-arrestit dhe më pas të tërhiqeshin.”

Pasi hynë në dhomat private me ajër të kondicionuar, të veshur me mermer të bardhë, agjentët u nisën për të kontrolluar çdo dhomë, ndërsa stafi i tronditur u udhëzua nga avokatët e Trump që të zhbllokonin dyert dhe t’i siguronin FBI-së akses në çdo dhomë, duke përfshirë dhomën luksoze Master të Versajës, e rinovuar nga Melania dy vjet më parë.

Një grup tjetër agjentësh, duke përfshirë një thyerës profesional të kasafortave, u zhvendos në një pjesë të veçantë të ndërtesës së stë vitit 1924 për të kontrolluar zyrën dhe kasafortën e Trump.

Sjellja e tre avokatëve të DD-së që shoqëruan FBI-në u përshkrua nga një dëshmitar okular si “arrogante” dhe ata u thanë vazhdimisht përfaqësuesve të Trump: “Ne kemi akses të plotë në gjithçka. Mund të shkojmë kudo.”

Pavarësisht temperaturës së lartë më shumë se 32 gradë celsius të hënën, avokatët e Trump u ndaluan nga federalët të strehoheshin brenda hollit të ftohtë, ose të vëzhgonin kërkimin në çfarëdo mënyre, por u lanë jashtë në diell pranë një parkingu.

FBI i udhëzoi përfaqësuesit e Trump që të fiknin kamerat e sigurisë, por ata refuzuan.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts