FOTO/ Brenda spitalit të luftës në Kiev, mjekët punojnë ditë e natë ndërsa ushtarët luten të kthehen në betejë

Ky që shihni është një nga spitalet në Ukrainë, e mbushur plot e përplot me mjekë që punojnë 24 orë për t’u kujdesur për ushtarët e plagosur.

Spitalet janë mbingarkuar me viktima ushtarake dhe civile dhe mjekët po punojnë pa u lodhur për të trajtuar pacientët e lënduar.
Igor Homenko, një kirurg ushtarak dhe shef mjekësor në një nga spitalet e Kievit, thotë se këto janë disa nga skenat më shqetësuese që ai ka parë ndonjëherë në karrierën e tij.

“Një ushtar i plagosur erdhi me një lëndim shumë të rëndë në zemër, zemra e tij pushoi së rrahuri në tryezën e operacionit. Ne ishim në gjendje ta ringjallnim dhe t’i riparonim zemrën përpara se të dërgohej në një spital të specializuar. Por unë isha i habitur që ai ishte ende gjallë kur erdhi këtu për shkak të ashpërsisë së lëndimeve të tij. Ajo që po shohim është jashtëzakonisht tronditëse dhe e vështirë për ne për t’u përballuar, si në aspektin e aftësive tona, por edhe emocionalisht”, tha mjeku.

Igor Homenko, një kirurg ushtarak dhe oficer kryesor mjekësor në një nga spitalet e Kievit, thotë se është dëshmitar i lëndimeve më shqetësuese që ka parë në karrierën e tij të gjatë. Ai thotë se të paktën gjysma e stafit të tij u evakuuan para fillimit të sulmeve dhe vetëm katër nga nëntë katet e qendrës mjekësore janë duke funksionuar aktualisht.
Mjekët profesionistë ushtarakë po mbijetojnë me vetëm tre orë gjumë në natë, në mënyrë që të ndihmojnë në funksionimin e spitalit.
“Është shumë e vështirë dhe na mungojnë shumë pajisjet që na nevojiten. Ne po kërkojmë donacione për të na ndihmuar të mbulojmë kostot e gjithçkaje sa më urgjente të jetë e mundur”, tha mjeku.

Dr Homenko ka thënë se morali mbetet i lartë dhe se një numër i madh ushtarësh duan të kthehen në vijën e frontit sa më shpejt që të jenë të aftë për ta bërë këtë.

Njëri prej tyre është Yuriy, i cili u plagos gjatë një bombardimi artilerie në fshatin e vogël Moschun pranë Kievit.

Ai tha:

“Fillimisht nuk e kuptova që isha plagosur nga adrenalina. Mendova se më është tërhequr dora nga vala e shpërthimit. Unë u fsheha për pak kohë në llogore dhe vazhdova të luftoja, duke qëlluar kundër, kur ndjeva dhimbje në dorë, nuk pashë gjak. Më vonë gjetëm një vrimë në rrobat e mia dhe një copë plumbi në lëkurën time dhe e dija se duhej të shkonim në spital”, tha ushtari.

Yuriy dhe tre ushtarë të tjerë shkuan në qendrën mjekësore për kujdes, ku mjekët zbuluan një copëz të mbërthyer në kockën e dorës së tij.

Yuriy, i cili ka një grua dhe një vajzë katër muajshe që e presin në shtëpi, thotë se është i etur të kthehet në vijën e parë.

Ai tha: “Të gjithë janë të gatshëm të luftojnë dhe mbrojnë popullin tonë. Ne ndjejmë se fitorja është në dorën tonë.”

Oleg, gjithashtu një ushtar, nuk i ka thënë familjes së tij se është shtruar në spital.

Ai tha: “Ata tashmë janë aq të frikësuar sa jam duke luftuar dhe nuk doja t’u shtoja shqetësimet.

“Jemi në komunikim përmes mesazheve. Para kësaj isha në një vend pa asnjë lidhje, kështu që nuk mund të ishim në kontakt fare.”

Ai thotë se do të dëshironte të shihte një zonë ndalim-fluturimi për të zvogëluar shkallën e sulmit të Rusisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com