FOTO/ Jubileu i Platinit, Mbretëresha Elizabeth falënderon kombin ndërsa nisin festimet e jubileut

Një fotografi zyrtare e Mbretëreshës është publikuar përpara festimeve për të shënuar jubileun e saj të Platintë.

Portreti, nga Ranald Mackechnie, u shkrep në Vestibule Victoria në Kështjellën Windsor në fillim të këtij viti.

Në mesazhin e saj jubilar, monarkja falënderoi njerëzit për organizimin e ngjarjeve për të festuar momentin historik të saj, duke thënë se do të krijoheshin “shumë kujtime të lumtura”.

Miliona njerëz po përgatiten për festa në rrugë për të shënuar 70-vjetorin në fron gjatë fundjavës katër-ditore të festës bankare.

Ka gjithashtu një seri ngjarjesh zyrtare duke filluar me paradën e Trooping the Color të së enjtes dhe duke përfunduar të dielën me një konkurs jubilar nëpër Londër.

Fotot e portreteve të porositura posaçërisht tregojnë mbretëreshën e lumtur, e ulur në një ndenjëse të dritares me jastëk në kështjellën e cila ka qenë shtëpia e saj kryesore për dy vitet e fundit. Kulla e rrumbullakët e famshme e rezidencës historike është e dukshme në distancë.

Mackechnie bëri dy portrete të mëparshme të Mbretëreshës së bashku me Princin e Uellsit, Dukën e Kembrixhit dhe Princin George për të shënuar ditëlindjen e saj të 90-të në 2016.

Në mesazhin e saj jubilar, monarkja tha: “Unë vazhdoj të frymëzohem nga vullneti i mirë i treguar ndaj meje dhe shpresoj se ditët në vijim do të ofrojnë një mundësi për të reflektuar mbi gjithçka që është arritur gjatë 70 viteve të fundit, ndërsa ne shikojmë drejt e ardhmja me besim dhe entuziazëm”.

  • foto galeri
  • foto galeri

Parada tradicionale e Trooping the Color për të shënuar ditëlindjen zyrtare të Mbretëreshës do të përfshijë më shumë se 1500 oficerë dhe ushtarë dhe 350 kuaj nga Divizioni i Familjeve, si dhe një Flypast RAF.

Monarkja 96-vjeçare, e cila ka probleme me lëvizjen dhe kohët e fundit ka anuluar disa paraqitje publike, ka të ngjarë të bashkohet me anëtarët e familjes mbretërore në ballkonin në Pallatin Buckingham për të parë shfaqjen.

Duka dhe Dukesha e Sussex do të shikojnë paradën, megjithëse nuk do të shfaqen në ballkon.

Çifti, i cili tani jeton në SHBA, do të ketë një pikë të favorshme nga ish-zyra e Dukës së Uellingtonit, me pamje nga Parada e Rojeve të Kuajve, ku do të shikojnë Princin Charles të inspektojë rojet dhe oficerët dhe të marrin përshëndetjet e tyre në vend të nënës së tij.

Ata po udhëtojnë me fëmijët e tyre Archie, tre vjeç dhe Lilibet, e cila mbush një vjeç të shtunën. Lilibet është pseudonimi i Mbretëreshës.

Për çdo mbledhje të madhe familjare ka pyetje për t’u zgjidhur përpara se të fillojë. Si, kush do të jetë atje.
Ka pasur spekulime se kur mund ta shohim Mbretëreshën gjatë fundjavës jubilare.

Disa ngjarje do të jenë prioritetet e saj – dhe ballkoni i të enjtes Trooping the Color dhe ballkoni i Pallatit Buckingham do të jenë një prej tyre.

Edhe pse do të jetë Princi Charles ai që do të inspektojë trupat, duke marrë përsipër një tjetër detyrë ceremoniale. Është bërë e qartë se Princi Andrew nuk do të jetë në këtë event të parë.

Por Princi Harry dhe Meghan, megjithëse nuk janë të ftuar publikisht në ballkonin e pallatit, do të shikojnë me anëtarët e tjerë të familjes mbretërore përmes dritareve mbi Paradën e Rojeve të Kuajve.

Duket pak si një ballkon, kështu që ndoshta po ndërton ura hap pas hapi. Pas gjithë atij planifikimi, festimet dhe fundjava e gjatë e festave më në fund mund të fillojnë.

Të enjten në mbrëmje, më shumë se 3,000 fenerë do të ndizen në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Commonwealth në nderim të Mbretëreshës, me fenerin e Pemës së Pemëve të ndriçuar jashtë pallatit.

Monarkja do të udhëheqë ndriçimin e fenerit kryesor të jubileut në një ceremoni të veçantë në Kështjellën Windsor, tha Buckingham Palace.

Gjithashtu të enjten Princi i Uellsit dhe Dukesha e Cornwall do të jenë të ftuar në një episod të serialit televiziv EastEnders, në BBC One në orën 19:30 BST.

  • foto galeri
  • foto galeri

Princi Charles dhe Camilla i bashkohen banorëve të Sheshit Albert në festën e tyre jubilare në rrugë.
Në një shërbim falënderimi në Katedralen e Shën Palit të Premten, do të ketë akomodime të tjera për komoditetin e Mbretëreshës, pa asnjë udhëtim ceremonial për në ngjarje.

Nëse monarkja merr pjesë, ajo do të përdorë një hyrje tjetër në vend që të ngjisë shkallët.
Dhe nuk është e sigurt që ajo do të bëjë udhëtimin e planifikuar në Epsom për Derby të shtunën.

Atë mbrëmje, festa e BBC-së në koncertin e Pallatit – e vendosur në tre skena përpara Pallatit Buckingham – do të shohë Diana Ross, George Ezra, Alicia Keys dhe Nile Rodgers duke argëtuar një turmë live prej 22,000 njerëzish dhe një audiencë televizive prej miliona./BBC/

  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *