Foto/ Ky është ushtari i fundit amerikan që u largua nga Kabuli pas mesnatës

Ushtria amerikane ka shpërndarë në faqet e mediave sociale një fotografi të asaj, ku thotë se është ushtari i fundit amerikan që u largua nga Kabuli dje, duke shënuar fundin e luftës 20-vjeçare në Afganistan.

Gjeneral Chris Donahue, komandant i Divizionit të 82 -të Ajror, është fotografuar duke hipur në fluturimin e fundit që u nis mesnatën e së hënës nga Aeroporti Ndërkombëtar “Hamid Karzai” në kryeqytetin afgan. Fotografia është bërë me dylbi.

“Ushtari i fundit amerikan është larguar nga Afganistani, ” tha USCENTCOM përmes Twitter.

Tërheqja përfundimtare e ushtrisë amerikane nga Afganistani përfundoi dje. Fluturimi i fundit u nis nga Kabuli pak para mesnatës, me kohën lokale. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj e lanë Afganistanin në duart e talebanëve, militantët islamikë që i përmbysën në fund të vitit 2001 kur pushtuan vendin.

Dffgdgegetge 640x785
Dffgdgegetge 640×785

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.