FOTO/ Me një copë druri të copëtuar për t’u mbështetur dhe një palë pantofla, kjo është 98-vjeçarja që eci rreth 10 km për të ikur nga trupat ruse

foto me nje cope druri te copetuar per tu mbeshtetur dhe nje pale pantofla kjo eshte 98 vjecarja qe eci rreth 10 km per te ikur nga trupat ruseDuke përdorur një copë druri të copëtuar për stabilitet dhe duke veshur një palë pantofla në këmbë, një grua 98-vjeçare ukrainase arriti të shpëtojë nga territori i pushtuar nga Rusia.

lcimg-9132618b-2ce1-404a-a536-9083d9ae11b9

Lidia Stepanivna Lomikovska dhe familja e saj vendosën të largoheshin nga qyteti i vijës së parë të Ocheretyne, në rajonin lindor të Donetskut, javën e kaluar pasi trupat ruse hynë dhe luftimet u intensifikuan.

E moshuara gjatë arratisjes u nda nga djali dhe dy nuset e saj, por ajo vazhdoi të shkonte për të arritur në linjat e Ukrainës.

lcimg-fbafe78b-fb42-45e8-a98e-794a3e3caaf2

Ajo eci përgjatë një prej rrugëve kryesore për gjashtë milje pa ushqim dhe ujë.

“Një herë humba ekuilibrin dhe rashë në barërat e këqija. Më zuri gjumi … pak dhe vazhdova të ecja. Dhe pastaj, për herë të dytë, përsëri rashë. Por pastaj u ngrita dhe mendova me vete: ‘Duhet të vazhdoj të eci , pak nga pak”, tha zonja Lomikovska.

Ajo u ribashkua me familjen e saj pasi u dërgua në një strehë për të evakuuarit.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts