Foto | Pushtimi i Kabulit nga talebanët, çfarë ndodhi dy ditët e fundit në kryeqytetin e Afganistanit

09:36 17/08/2021

Kabuli tashmë është marrë nën kontroll nga talebanët, të cilët arritën që të pushtonin të gjithë Afganistanin brenda 10 ditëve pas largimit të forcave amerikanë dhe të vendeve të tjera të NATO-s.

Në 15 Gusht ata arritën që të futen në Kabul, ndërsa një ditë më vonë qeveria u rrëzua dhe tashmë çdo gjë është në dorën e tyre.

Sipas BBC edhe pse Kabuli tashmë është mbushur me ushtarë, jeta vijon e qetë dhe shumë njerëz nuk ndihen të shqetësuar.

Por një pamje tjetër ofrohet në aeroport, pasi aty mijëra qytetarë kërkojnë të largohen nga vendi, pasi kanë frikë nga dhuna dhe terrori i talebanëve.

Më poshtë disa nga fotot më interesantë të dy ditëve të fundit që tregojnë atë se çfarë po ndodh në Kabul:


Të ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com