Foto| Si po festohet Nevruzi në mbarë botën

23:08 21/03/2021

Miliona njerëz në të gjithë botën po festojnë, ditën Nevruz, datë që shënon Vitin e Ri Persian dhe fillimin zyrtar të pranverës. Nevruzi fillon në ekuinoksin e Pranverës, ku dhe dita dhe nata kanë gjatësi të barabartë.

Kryesisht festohet në Iran, Afganistan, rajonet Kurde të Irakut dhe Turqisë, poir edhe në vende të tjera të botës ku jetojnë myslimanë.

Këtë vit, i cili në kalendarin Persian është viti 1400, festimet në shumë vende duhet të zhvilloheshin mes kufizimeve të koronavirusit.

Por edhe pse nuk lejohen grumbullimet e qytetarëve dhe festa nuk mund të bëhet si më parë, sërish miliona qytetarë në mbarë botën kanë gjetur mënyra të tjera alternative që të festojnë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *